Symboliczny pochówek dziecka po poronieniu

Każdego roku dochodzi w Polsce do ok. 60 tys. poronień. Sposobem na poradzenie sobie ze stratą nienarodzonego dziecka jest jego pochówek. Często jest to pogrzeb symboliczny, jednak bardzo potrzebny by pożegnać się z maleństwem. 

Symboliczny pochówek dziecka po poronieniu

Spis treści
1. Symboliczny pochówek po poronieniu – co w momencie, gdy nie mamy ciała?
2. Zdjęcie USG, zabawka czy ubranko – jako symbol po utraconym dziecku

Zgodnie z prawem obowiązującym w Polsce, dziecko po poronieniu można pochować niezależnie od czasu trwania ciąży, jego wagi i innych czynników. Niestety wiedza na ten temat jest wciąż niewielka.

Symboliczny pochówek po poronieniu – co w momencie, gdy nie mamy „ciała”?

Czasami zdarzają się sytuacje, kiedy tkanki nie zostaną odpowiednio zabezpieczone. Wówczas rodzice bardzo dotkliwie odczuwają brak „ciała”. Choć niemożliwe jest fizyczne pochowanie zmarłego dziecka, istnieje kilka możliwości, które mogą pomóc rodzicom. Są to: symboliczny pochówek lub grób, płyta lub napis na grobie rodzinnym czy„adopcja”opuszczonego grobu dziecięcego. Ponadto możliwe jest uczestnictwo w pogrzebie Dzieci Nienarodzonych. Na cmentarzach i przy wielu parafiach organizowane są symboliczne pogrzeby. Podczas nich rodzice mogą pożegnać swoje dziecko i, co najważniejsze w tak trudnych chwilach, dzielić to doświadczenie z innymi osobami, które przeżyły podobną stratę. To przeżycie duchowe często pozwala pogodzić się z zaistniałą sytuacją i wrócić do równowagi psychicznej.

To może Cię zainteresować: Pochówek dziecka po poronieniu, gdy nie ma ciała

Zdjęcie USG, zabawka, czy ubranko – jako symbol po utraconym dziecku

Czasem rodzice decydują się na postawienie dziecku symbolicznego grobu. Nie chowa się w nim ciała, tylko pamiątki związane z dzieckiem. Mogą to być np.: test ciążowy, ubranko kupione dla dziecka, zabawka, zdjęcie USG, czy inna, drobna rzecz, która rodzicom kojarzy się z dzieckiem. Pochówek rzeczy związanych z nienarodzonym dzieckiem jest formą terapii i pozwala pogodzić się ze stratą. Zdarza się, że rodzice decydują się na taką formę pożegnania po dłuższym czasie, gdy przepracują żałobę.

Co ważne, symboliczny grób może być postawiony na cmentarzu, ale też w innym miejscu wybranym przez rodziców. Może to być ogród, czy miejsce spotkań rodziców po stracie.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat Twoich praw po poronieniu

Napisz do nas: info@poronilam.pl

Autor: Aleksandra, redaktorka serwisu poroniłam.pl

Zobacz listę Grobów Dzieci utraconych

 

Czytaj więcej:
[WYWIAD] „Pochowanie zmarłego dziecka nadaje mu pełnię osobową…”
Fundacje i stowarzyszenia dla rodziców po poronieniu
Grób dzieci utraconych

zdjęcie: pixabay.com

Oceń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *