Poronienie co dalej – badania, lecznie

Co dalej po poronieniu w domu?
Czy po poronieniu kobieta musi zostać w szpitalu?
Jak długo trwa poronienie?
Jak dalej żyć po poronieniu upragnionej ciąży?

Co dalej po poronieniu w domu?

Poronienie w domu jest jednym z najczęściej występujących na wczesnym etapie ciąży. W wielu przypadkach kobiety mają dylemat poronienie – co dalej? Najlepszym rozwiązaniem jest natychmiastowe udanie się do szpitala, jednak często jest to niemożliwe z wielu powodów. Dlatego równie rozsądne jest umówienie wizyty u ginekologa na, jak najszybszy termin. Jest to ważne z punktu widzenia zdrowia pacjentki, ponieważ to specjalista określa czy organizm oczyścił się sam, czy jest potrzebny zabieg łyżeczkowania. Dodatkowo udając się do szpitala, można odebrać tzw. kartę martwego urodzenia, która uprawnia do:

Czy po poronieniu kobieta musi zostać w szpitalu?

Poronienie – co dalej? Czy zawsze konieczny jest kilkudniowy pobyt w szpitalu? Nie. Jest to zależne tylko od tego, czy macica po samoistnym poronieniu sama się oczyściła. Jeżeli to nie nastąpiło, konieczny jest pobyt w szpitalu i podanie leków powodujących opróżnienie macicy. Jednak same leki nie dają gwarancji, że kobieta uniknie nieprzyjemnego łyżeczkowania macicy.

Jak długo trwa poronienie?

Wbrew pozorom proces ronienia nie trwa kilku godzin. Może on trwać od kilku dni do nawet dwóch tygodni. Najlepiej, jeśli pacjenta jest pod stałą kontrolą ginekologa, który co kilka dni monitoruje proces ronienia.

Warto dodać, że nie u wszystkich kobiet proces ten wygląda tak samo. Najczęstszym objawem jest ból brzucha – wiele kobiet określa go jako silniejszy ból miesiączkowy, który u wielu trwa przez cały czas trwania ronienia. Wśród innych objawów mogą się pojawić: stan podgorączkowy lub gorączka, wymioty.

Jak dalej żyć po poronieniu upragnionej ciąży?

Poronienie – co dalej? Jak żyć? Jak ulżyć w bólu psychicznym? Są to główne pytania zadawane przez kobiety, które poroniły. Jednak życie toczy się dalej i jakoś trzeba się pozbierać – co nie oznacza, że kobieta jest z tym sama i że powinna przeżywać wszystko wewnętrznie. To są krzywdzące stereotypy, w wielu przypadkach cierpi również partner. Warto udać się do psychologa, przejść pełną terapię, nie kryć łez. Należy pozbyć się negatywnych emocji, rozmawiać z innymi parami, które przeżyły to samo.