Poronienie – co dalej?

Dlaczego akurat ja? Co zrobiłam źle? Gdzie popełniłam błąd? – te i wiele innych pytań zadają sobie kobiety, których dotknął problem poronienia. Nie jest to jednak rzadkie zjawisko, co pozwala na postęp medycyny w tej dziedzinie i nieustanny rozwój, pozwalający skuteczniej zapobiegać poronieniom. W zależności od tego, czy były to pierwsze czy kolejne poronienie, warto zastanowić się, czy miało ono podłoże medyczne. W tym celu możliwe jest przeprowadzenie szeregu badań. 

badania_po_poronieniach

Jakie badania po poronieniach warto wykonać?
Kiedy należy wykonać badania po poronieniach?
Jakie są ceny badań po poronieniu?
Badania po poronieniach – robić czy nie?

Jakie badania po poronieniach należy wykonać?

Jeżeli już zdecydujemy się na badania, musimy wiedzieć, które z nich powinno się wykonać. Zastanawiając się nad tym, jak duże jest ryzyko kolejnego poronienia, warto oszczędzić sobie zmartwień i wykonać badania genetyczne. Co nam dają? Przede wszystkim stwierdzą, czy przyczyną poronienia była wada genetyczna płodu. Niestety to właśnie te wady odpowiedzialne są za ponad 60% poronień. Czy wada genetyczna oznacza, że każda ciąża zakończy się niepowodzeniem? Nie, badania wad genetycznych płodu pozwalają określić, jak duże są szanse, że wada wystąpi w kolejnej ciąży, a w razie potwierdzenia takiego przypuszczenia pozwala na wdrożenie dalszej diagnostyki. Kolejny typ badań to badania immunologiczne, pozwalają określić, czy przyczyną poronienia były błędy w funkcjonowaniu układu immunologicznego kobiety. Być może organizm sam zabija własne komórki, tym samym doprowadzając do poronienia. Innym ważnym badaniem, które powinno przeprowadzić się jeszcze w szpitalu po poronieniu, to badanie histopatologiczne – nie da ono nam odpowiedzi na pytanie o przyczynę poronienia, ale pozwoli wykluczyć stan zapalny w macicy. Badaniem dającym odpowiedź o przyczynę poronienia jest niewątpliwie badanie nasienia – puste jajo płodowe spowodowało ciążę bezzarodkową. Badanie to określi, czy obecna jest w organizmie bakteria, która może być za to odpowiedzialna.

Kiedy należy wykonać badania po poronieniach?

Część z badań możemy wykonać bezpośrednio po poronieniu, a na inne musimy niestety zaczekać. Badania hormonalne często wykonywane po poronieniu, przeprowadzane są zwykle dopiero kilka miesięcy później. Na badania immunologiczne mamy maksymalnie 6 tygodni.

Jakie są ceny badań po poronieniach?

W zależności od rodzaju i ilości badań oraz innych uwarunkowań rynkowych, jak lokalizacja, badania po poronieniach to koszt od ok. 400zł do 1500zł. 

Badania po poronieniach – robić czy nie?

Czasami, aby godnie i w zgodzie ze sobą przeżyć żałobę odczuwamy potrzebę poznania odpowiedzi na nurtujące nas pytania. Badania po poronieniach pomagają je uzyskać. Ich wynik może przełożyć się na nasze samopoczucie, a także na przyszłe plany i dalsze kroki związane z rodzicielstwem. Podstawowe badania po poronieniu, takie jak badania histopatologiczne są badaniami niezbędnymi dla naszego życia i zdrowia, a ich wykonania nie podlega kwestiom uznaniowym.