Poronienie – co może do niego doprowadzić? Jak sobie z tym poradzić?

Poronienie to bardzo bolesne przeżycie dla par, które oczekują potomstwa. Po takim doświadczeniu powrót do równowagi psychicznej jest czasami trudny i długi. Poronienie jest to wydalenie płodu lub zarodka w stadium przedwczesnym, kiedy nie można utrzymać go przy życiu. Przyczyny poronienia mogą być różne – w tym artykule je omówimy. 

przyczyny_poronienia

Jakie są najczęstsze przyczyny poronienia?
Jakie są objawy poronienia?
Jakie badania po poronieniu wykonać?
Dlaczego warto poznać przyczyny poronienia?

Jakie są najczęstsze przyczyny poronienia?

Przyczyny poronienia – jedną z najczęściej występujących przyczyn mogą być wady w budowie macicy, takie jak mięśniaki macicy. Inną przyczyną mogą być zaburzenia hormonalne – nadmiar albo niedobór hormonów płciowych. Schorzenia na tle endokrynologicznym, takie jak choroby tarczycy, często przyczyniają się do poronień. Poronienie może mieć też miejsce przez zaburzenia układu immunologicznego – infekcje bakteryjne lub wirusowe np. toksoplazmoze. Zdarza się też, że przyczyną utraty ciąży jest trwała nietolerancja glutenu – celiakia.

Jakie są objawy poronienia?

Objawy poronienia są tym silniejsze, im dłuższa jest ciąża. Podczas poronienia zagrażającego występują plamienia i krwawienia z dróg rodnych, bóle podbrzusza oraz w krzyżu – te symptomy są podobne do tych występujących na początku ciąży. Natomiast poronienie w toku jest znacznie bardziej niebezpieczne dla płodu. Objawy w tym przypadku są silniejsze – prócz krwawienia mają miejsce silne bóle skurczowe i rwący ból w krzyżu. Dodatkowym objawem wskazującym na obumarcie płodu może być wysoka gorączka.

Jakie badania po poronieniu wykonać?

Po poronieniu należy wykonać badania, aby poznać przyczyny poronienia. Konieczne jest zbadanie poziomu hormonów, wykonanie badań genetycznych oraz wykluczenie nieprawidłowości w budowie układu rodnego. Po takim doświadczeniu bardzo ważne jest wsparcie najbliższych oraz pomoc psychologiczna – pomoże to odnaleźć się w zaistniałej, trudnej sytuacji.

Dlaczego warto poznać przyczyny poronienia?

Po poronieniu kobiety zastanawiają się, co dalej. Jeśli pomimo tego doświadczenia wciąż pragną doświadczyć macierzyństwa, to powinny zdecydować się na badania pozwalające określić przyczyny poronienia. Ma to mieć na celu szczęśliwe donoszenie kolejnej ciąży oraz urodzenie zdrowego dziecka. Głównym zamierzeniem takich badań jest ustalenie przyczyny utraty ciąży albo określenie ryzyka kolejnego poronienia.