Poronienie odpowiada za mniej więcej 15-20% wszystkich rozwiązań ciążowych i może wynikać z wielu czynników. Przy poronieniu mówimy wtedy, kiedy podczas ciąży powstaną powikłania, zakończone obumarciem jaja płodowego. Zwykle przyczyną okazuje się wada chromosomów. Statycznie do największej ilości poronień dochodzi na początku ciąży. Charakterystycznymi objawami poronienia jest silne jasnoczerwone lub brązowe krwawienie połączone z bólem podbrzusza i kręgosłupa.
Poronienie – co zrobić, jeśli do poronienia doszło w domu?
Dlaczego dochodzi do poronienia?
Poronienie – czy po poronieniu jest szansa na dziecko?
Poronienie – jakiego rodzaju badania warto wykonać po poronieniu?
Poronienie – co zrobić, jeśli do poronienia doszło w domu?
W przypadku poronienia w domu podstawowym krokiem działania powinno być jak najszybsze skontaktowanie się z lekarzem lub zgłoszeniem się do szpitala. Dzięki wizycie u specjalisty kobieta otrzyma informacje czy organizm prawidłowo się oczyścił i nie będzie konieczny zabieg łyżeczkowania. Kobieta otrzyma wsparcie psychologiczne, które w tym czasie jest niezbędne. Poprzez wizytę w szpitalu w przypadku poronienia możliwe jest otrzymanie niezbędnych dokumentów, które pozwolą na zorganizowanie właściwego pochówku i otrzymaniu potrzebnych świadczeń.
Dlaczego dochodzi do poronienia?
Poronienie zwykle rozpoczyna się krwawieniem. Przyczyn tego zjawiska może być wiele. Do głównych czynników należy wymienić podłoże genetyczne. Do poronienia może dojść w przypadku nieprawidłowej budowie macicy u kobiety lub w kwestii, gdy cierpi ona na otyłość, cukrzyce. Przy niedonoszeniu ciąży czynnikiem wpływającym może być również podłoże immunologiczne lub przyjmowanie niektórych leków,
używek.
Poronienie – czy po poronieniu jest szansa na dziecko?
Tak! W zdecydowanej większości kobiety po poronieniu rodzą później zdrowe dzieci. Kolejna ciąża jest możliwa wtedy, gdy stan zdrowia i kondycja ulegnie wyraźnej poprawie. Zaleca się, żeby to był okres minimum od 3 do 6 miesięcy od chwili poronienia. Sukcesem, aby kolejna ciąża zakończyła się szczęśliwie jest zrobienie odpowiednich badań.
Poronienie – jakiego rodzaju badania warto wykonać po poronieniu?
Po poronieniu jedynym z ważniejszych badań jest badanie genetyczne poronionego płodu. W przypadku tego rodzaju badania, kobieta może uzyskać informacje z jakiego powodu doszło do utraty ciąży i czy były one przypadkowe.
Zaleca się również wykonanie badań: immunologicznych, infekcyjnych,bakteryjnych,hormonalnych,anatomicznych oraz nasienia.