Poronienie występuje stosunkowo często – dotyczy nawet 10-15% ciąż. Największe ryzyko poronienia ma miejsce do 8 tygodnia ciąży. Warto wiedzieć, że bez względu na moment poronienia rodzicom przysługują pewne prawa. Jakie są objawy poronienia i co robić potem? Sprawdź!
Jakie są objawy zbliżającego się poronienia?
Ile trwa poronienie?
Czy poronienie boli?
Poroniłam i co dalej?
Jakie są objawy zbliżającego się poronienia?
Poronienie zagrażające to stan, w którym może dojść do straty, jednak często uratowanie ciąży jest jeszcze możliwe, np. dzięki oszczędnemu trybowi życia. Jakie są objawy zbliżającego się poronienia? Przy poronieniu zagrażającym pojawia się przede wszystkim krwawienie lub plamienie z pochwy, czasami bóle w podbrzuszu. Konieczna jest jak najszybsza wizyta w szpitalu.
Objawy poronienia, gdy ciąży nie da się uratować, również obejmują krwawienie z pochwy oraz bóle podbrzusza i czasem krzyża. Ich nasilenie zależy przede wszystkim od wieku ciąży.
Ile trwa poronienie?
To, ile trwa poronienie, zależy od wielu czynników, m.in. danego organizmu czy wieku ciąży. Czasami jest to dość szybki samoczynny proces, innym razem kobieta otrzymuje leki wywołujące czynność skurczową i musi czekać na rozpoczęcie poronienia, a jeszcze w innym przypadku konieczny jest zabieg łyżeczkowania (trwający najczęściej kilka minut). Ważne, aby nie lekceważyć żadnych objawów poronienia i w razie ich wystąpienia jak najszybciej udać się do szpitala.
Czy poronienie boli?
Zastanawiasz się, czy poronienie boli? Jednym z najczęstszych objawów poronienia jest właśnie ból podbrzusza, a często też krzyża. Sam zabieg łyżeczkowania, jeśli jest wykonywany, nie zawsze jednak boli, ponieważ zwykle stosuje się znieczulenie. Można ponadto powiedzieć, że poronienie „boli mentalnie” – dla wielu kobiet to bardzo trudne doświadczenie.
Poroniłam i co dalej?
Wiele kobiet zadaje sobie pytanie „Poroniłam i co dalej?” Warto przede wiedzieć, że bez względu na moment straty rodzicom przysługują prawa do: pochowania dziecka, rejestracji go w Urzędzie Stanu Cywilnego i odebrania zasiłku pogrzebowego (4000 złotych), a kobiecie też do przejścia na skrócony urlop macierzyński (56 dni).
Aby z nich skorzystać, płeć dziecka musi być ustalona – często konieczne są genetyczne badania płci. Po stracie niezbędna może być też pomoc psychologiczna czy pomoc grup wsparcia.