Poronienie – czy to naprawdę wina kobiety?

Dlaczego poroniłam? – to pytanie zadaje sobie wiele kobiet w różnym wieku, które straciły ciążę. Czy faktycznie winą za utratę dziecka należy obarczać kobietę? Statystycznie około 10% zdiagnozowanych ciąż kończy się przed 12 tygodniem, a jest wiele kobiet, które nawet nie widzą, że były w ciąży. Poronienia mają wiele przyczyn i nie zawsze związane są nieprawidłowościami leżącymi po stronie ciężarnej.

Dlaczego poroniłam, Dlaczego poroniłam - ile kobiet dziennie zadaje sobie to pytanie, Dlaczego poroniłam - jakie są najczęstsze przyczyny poronienia, Dlaczego poroniłam - jak zapobiec kolejnej stracie i urodzić zdrowe dziecko

Dlaczego poroniłam?
Dlaczego poroniłam – ile kobiet dziennie zadaje sobie to pytanie?
Dlaczego poroniłam – jakie są najczęstsze przyczyny poronienia?
Dlaczego poroniłam – jak zapobiec kolejnej stracie i urodzić zdrowe dziecko?

Dlaczego poroniłam?

Pytanie dlaczego poroniłam? Prędzej czy później zada sobie każda kobieta, która utraciła ciążę. Jednoznaczną odpowiedź na to pytanie mogą dać badania histopatologiczne lub genetyczne. Poronienie może zdarzyć się nawet u całkowicie zdrowej kobiety, która teoretycznie nie powinna mieć problemów z zajściem w ciążę i jej donoszeniem.

Dlaczego poroniłam – ile kobiet dziennie zadaje sobie to pytanie?

Statystyki wskazują, że średnio 10% zdiagnozowanych ciąż kończy się poronieniem przed 12 tygodniem, przy czym jest to jedna na sześć ciąż. Między 16 a 22 tygodniem poronienie dotyczy 1 na 50 ciąż. Każdego dnia pytanie o to dlaczego poroniłam, zadają sobie setki, a nawet tysiące kobiet w każdym miejscu na ziemi. Są sytuacje, w których nawet zdrowy tryb życia i oszczędzanie sił nie uchronią przed utratą dziecka.

Dlaczego poroniłam – jakie są najczęstsze przyczyny poronienia?

Najczęstszą przyczyną utraty ciąży są wady genetyczne, które powstają już w momencie zapłodnienia. Mają na nie wpływ geny rodziców, ale również czynniki środowiskowe. Zagrożenie poronieniem wzrasta u kobiet po 35 roku życia. Ciąża może się przedwcześnie zakończyć w przypadku osłabienia organizmu matki ciężką chorobą, długotrwałym leczeniem czy stosowaniem wyniszczających diet. Wśród częstych przyczyn poronienia wymienia się również stosowanie używek przez matkę we wczesnym etapie ciąży.

Dlaczego poroniłam – jak zapobiec kolejnej stracie i urodzić zdrowe dziecko?

Poronienie nie wyklucza kolejnej, całkowicie prawidłowej ciąży. Warto, by rodzice poddali się badaniom genetycznym określającym kariotyp. Wiele osób decyduje się również na badania genetyczne płodu, dzięki którym można poznać przyczynę poronienia. Kobieta planująca ciążę powinna zbadać poziom hormonów płciowych oraz hormonów tarczycy. Zdrowy tryb życia pozbawiony stresu i ewentualne leczenie w przypadku gdy badania wykryją nieprawidłowości, dają spore szanse na urodzenie zdrowego dziecka.