Poronienie – dlaczego, jak sobie z tym poradzić?

Poronienie jest niezwykle trudnym, jak i niezrozumiałym procesem dla każdego, kto starał się o zajście w ciążę. Ból po stracie dziecka dotyka nie tylko kobiety, ale również mężczyzn – jak sobie z nim poradzić? Jak zrozumieć co się stało? 

Kiedy można starać się o kolejne dziecko po poronieniu?
Poronienie – co się dzieje w ciele kobiety po poronieniu?
Poronienie – jak poradzić sobie z bólem po stracie dziecka?
Poronienie – czy często zdarza się ponowne poronienie?

Kiedy można starać się o kolejne dziecko po poronieniu?

Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników zaleca, aby podjęcie kolejnej próby zajścia w ciążę miało miejsce nie szybciej niż 3 miesiące po poronieniu i ewentualnym łyżeczkowaniu. Jednak lekarz ginekolog wydaje osobiste zalecenia dotyczące konkretnej pacjentki. Wiele również zależy od samej kobiety, ponieważ nie zawsze jest ona gotowa na ciążę i paraliżuje ją strach na myśl o kolejnym poronieniu. Dlatego też starania o kolejne dziecko po poronieniu warto zacząć, kiedy partnerzy będą na to gotowi.

Poronienie – co się dzieje w ciele kobiety po poronieniu?

Poronienie jest to proces obciążający nieco organizm kobiety. Oprócz zmian z punktu widzenia psychologicznego dochodzi do zmian chemicznych w ciele – utrata krwi, skoki hormonalne. Wielokrotnie występujące krwawienie może się przeciągać przez kilka tygodni, dodatkowo typowe objawy ciążowe oraz podwyższony poziom BETA HCG mogą występować do 2 miesięcy po poronieniu. Kobieta może być wycieńczona psychicznie, co niestety przedłuży proces powrotu organizmu do stanu sprzed ciąży.

Poronienie – jak poradzić sobie z bólem po stracie dziecka?

Ból po stracie dziecka dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn – jest to również moment, w którym wiele par nie potrafi sobie poradzić z poronieniem i decydują się na rozstanie. Najważniejsze jest znalezienie wsparcia w partnerze, rodzinie, znajomych – osoba, którą dotknęło poronienie, nie powinna zostać z tym sama. W razie potrzeby warto skorzystać z pomocy psychologa po poronieniu i nie krępować się mówić o własnych odczuciach, emocjach, warto dać upust złości i smutkowi.

Poronienie – czy często zdarza się ponowne poronienie?

Poronienie w zależności od tego, co je wywołało może się powtórzyć, jednak w wielu przypadkach występuje ono jednorazowo i kolejna ciąża po poronieniu rozwija się już prawidłowo. Jednakże już po pierwszej stracie dziecka warto szukać przyczyny poronienia, ponieważ może się nią okazać ukryta choroba genetyczna i leczenie jej pozwoli na zostanie szczęśliwym rodzicem.