Poronienie w 8 tygodniu ciąży a trombofilia wrodzona

  1. Poronienie w 8 tygodniu ciąży – co jeszcze mogło wpłynąć?
  2. Poronienie w 8 tygodniu ciąży – co jeszcze może je wywołać?
  3. Poronienie w 8 tygodniu ciąży – kiedy można ponownie starać się o dziecko?

Poronienie w 8 tygodniu ciąży zdarza się często. Szansa na utratę ciąży w ciągu pierwszego trymestru może wynieść około 10 – 15%. By łatwiej pogodzić się ze stratą, a także lepiej przygotować do kolejnych starań o malucha, warto zastanowić się, jaki związek mają ze sobą trombofilia wrodzona a poronienie. Dzięki nowoczesnym badaniom i odpowiednio wcześnie postawionej diagnozie można bowiem uniknąć przykrych konsekwencji trombofilii, takich jak np. wczesne poronienie.

Trombofilia wrodzona a poronienie

Szukając przyczyny poronienia, warto się zastanowić, jaki związek mają ze sobą trombofilia wrodzona a poronienie. Ta uwarunkowana genetycznie skłonność do powstawania w organizmie zmian zakrzepowych może bowiem zakłócić przebieg ciąży i przyczyniać się do poronień.

Trombofilia wrodzona to choroba, która nie daje widocznych objawów. Ponieważ jest ona coraz częściej uznawana za przyczynę utraty dziecka, badanie DNA w kierunku trombofilii jest rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne, by wykonać je u kobiet, które planują ciążę. W szczególności wtedy, gdy doszło do poronienia przed 12 tygodniem ciąży, a także, gdy u kobiety występują poronienia nawykowe [1].

Badanie na trombofilię wrodzoną jest bardzo proste, wykonuje się je tylko raz w życiu, na podstawie wymazu z wewnętrznej strony policzka. Wynik badania DNA w kierunku trombofilii daje lekarzowi wskazówkę, co do sposobu postępowania z pacjentką w czasie ciąży tak, by zmniejszyć ryzyko poronienia. Dzięki odpowiedniej diagnozie i możliwości wdrożeniu leczenia, para ma zdecydowanie większe szanse na to, że ciąża zakończy się szczęśliwym rozwiązaniem.

Poronienie w 8 tygodniu ciąży – co jeszcze mogło wpłynąć?

Do poronienia w 8 tygodniu ciąży dochodzi stosunkowo często. Najczęstszą przyczyną utraty ciąży na wczesnym etapie są wady genetyczne zarodka, takie jak np. zespół Downa, Edwardsa, czy zespół Patau. Zaburzenia w strukturze DNA, które doprowadziły do poronienia, mogą dotyczyć zarówno zarodka (60-80% przypadków poronień), jak i jego rodziców.

Jeśli mamy do czynienia z chorobami genetycznymi płodu, takie zmiany w genach są zupełnie losowe i niestety nie mamy wpływu na ich pojawienie się. Natomiast jeśli nieprawidłowości wystąpiły w kariotypie rodziców, mogą być one dalej przekazywane dzieciom.

Poronienie w 8 tygodniu ciąży – co jeszcze może je wywołać?

Poza czynnikami genetycznymi, inne przyczyny poronienia w 8 tygodniu ciąży to:

  • czynniki anatomiczne – do poronienia może dojść np. wskutek wad anatomicznych macicy,
  • czynniki immunologiczne – poronienie w 8 tygodniu ciąży może wynikać z nadreaktywności kobiecego układu odpornościowego,
  • infekcje bakteryjne lub wirusowe – do poronienia może doprowadzić np. zakażenie chlamydią,
  • niezdrowy tryb życia – ryzyko poronienia wzrasta, gdy ciężarna ma złe nawyki żywieniowe lub jest narażona na nadmierny stres,
  • zaawansowany wiek ciężarnej – po 35 roku życia wzrasta prawdopodobieństwo utraty ciąży.

Poronienie w 8 tygodniu ciąży – kiedy można ponownie starać się o dziecko?

Poronienie w 8 tygodniu ciąży wcale nie przekreśla szans na zdrowe potomstwo w przyszłości. Patrząc na to z biologicznego punktu widzenia, po poronieniu kobiecy organizm potrzebuje jedynie kilku tygodni, by być znów gotowym do zajścia w ciążę. Ze względu jednak na to, że utrata dziecka to ogromna trauma dla pary, lekarze zalecają, by po poronieniu w 8 tygodniu ciąży odczekać przynajmniej 3 – 6 miesięcy i dopiero wtedy wznowić starania o dziecko. Czas ten jest konieczny, by odzyskać wewnętrzny spokój oraz w pełni pogodzić się ze stratą.


Źródła:

  1. Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie wybranych patologii ciąży oraz postępowania w ciąży po zapłodnieniu in vitro, 2004, s. 10.