Powody poronienia – jakie są najczęstsze?

Poronienie to samoistne zakończenie danej ciąży, która trwa mniej niż 22 tygodnie. Nie zawsze można utrzymać ciążę. Pustka i smutek to najczęstsze emocje towarzyszące matce, które poroniły. Kobiety zadają sobie pytanie „dlaczego ja, dlaczego akurat moje dziecko?”. Bardzo często obwiniają się same za to co się wydarzyło. Jednakże okazuje się, że przyczyn poronienia może być bardzo dużo. Niekiedy problem sięga do genetyki.

Powody poronienia - jakie są najczęstsze

Powody poronienia jak zapobiegać dramatowi kobiet?
Jakie jest 8 najczęstszych powodów poronień?
Najczęstsza przyczyna utraty ciąży to poznaj odpowiedź na to pytanie które zadają kobiety po poronieniu
Wady genetyczne jednymi z powodów poronienia

Powody poronienia – jak zapobiegać dramatowi kobiet?

Występuje wiele przyczyn poronienia. Zdarzają się one często. Zwykle kobiety, które straciły swoje pierwsze dziecko, zastanawiają się, kiedy mogą myśleć o następnym. Okazuje się, iż kobiety mające krótszą przerwę wynosząca mniej niż 6 miesięcy między ciążami są w grupie większego ryzyka urodzenia martwego płodu, komplikacji czy też ponownego poronienia. Z drugiej strony ważne, żeby nie odkładać swoich planów na kolejne dziecko zbyt daleko. Ryzyko utraty płodu jest szczególnie większe u kobiet powyżej 40 roku życia. Oczywiście ważne jest, aby nie przyjmować jakichkolwiek używek, ponieważ one mogą uszkodzić materiał genetyczny. Ponadto nie powinno przyjmować się przeciwzapalnych leków będąc w ciąży, gdyż np. ibuprofen podnosi ryzyko poronienia nawet do 80%. W ciąży przede wszystkim liczy się spokój. Warto zająć się czymś odprężającym i starać nie martwić się na zapas. Dieta do podstawa. Zdrowe odżywianie jest szczególnie ważne dla kobiet w ciąży. Warto zrezygnować ze zbyt przetworzonej żywności.

Jakie jest 8 najczęstszych powodów poronień?

Do najczęściej występujących przyczyn poronień należą:

  • wada genetyczna zarodka – do poronienia może dojść na skutek uszkodzenia prawidłowego zarodka przez zewnętrzne teratogenne czynniki, które działają już we wczesnych fazach rozwoju,
  • wiek kobiety – spadek płodności wśród kobiet występuje już po ukończeniu 30 roku życia, a wraz z wiekiem wzrasta,
  • infekcje wirusowe lub bakteryjne – w ciąży odporność znacznie obniża się. Największą przyczyną poronienia może być wirus HIV, różyczka, ospa itp.,
  • złe nawyki żywieniowe – niedobory spożywanych składników sprzyjają poronieniom. Niezdrowy styl życia, używki – to wszystko jest zabronione,
  • stres – stres w pierwszych trzech tygodniach ciąży ma największy wpływ na ryzyko utraty dziecka,
  • immunologiczne podłoże – występujące poprzez np. konflikt serologiczny, zespół antyfosfolipidowy
  • anatomiczne czynniki – przestrzeń, w której ma rozwijać się potomek może uniemożliwiać donoszenie ciąży,
  • hormonalna nierównowaga – kobiety zmagające się z zaburzeniami hormonalnymi znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka związanego z poronieniami.

Najczęstsza przyczyna utraty ciąży to – poznaj odpowiedź na to pytanie, które zadają kobiety po poronieniu

Zwykle 1 na 6 ciąż ulega samoistnemu poronieniu maksymalnie do 12 tygodnia, a ponad połowa komórek jajowych nie ma w ogóle szans na rozwój przez co dochodzi do wczesnego poronienia. Bardzo często przyczyną poronienia może być nadmierny wysiłek fizyczny. Kobiety, mimo że czują się dobrze i chcą same wszystko przygotować jak należy czy zająć się domowymi obowiązkami, często zapominają, że powinny oszczędzać się. Szczególną uwagę na swoje zdrowie powinny zwrócić kobiety dodatkowo pracujące fizycznie.

Wady genetyczne jednymi z powodów poronienia

Przyczyną poronienia może być wadliwy materiał genetyczny rozrodczych komórek, który nazywa się chromosomową aberracją. W 70% przypadków wszelkie zarzuty wobec siebie są całkowicie bezzasadne, gdyż po prostu tak miało być i matka nie jest temu winna. Aberracja chromosomowa nie wynika ze zdrowia rodziców. Chcąc uzyskać pewność na temat przyczyny poronienia zaleca się wykonanie genetycznego badania po poronieniu. Pomogą one nawet w ustaleni płci dziecka. Wadą genetyczną mogło być np. zespół Downa.