Przyczyny poronień – dlaczego dochodzi do utraty ciąży?

Utrata ciąży zawsze związana jest z zaburzeniami, które przyczyniają się do poronienia. Może być to jednorazowe zjawisko, jednak coraz większa liczba par zmaga się z tzw. poronieniami nawykowymi. Utrata ciąży jest ciężkim przeżyciem, jednak bardzo często spowodowana jest czynnikami niezależnymi od pary.

Jakie czynniki zewnętrzne mogą być przyczyną poronienia ?
Przyczyny poronień – czy wiek matki wpływa na ryzyko poronienia ?
Jakie badania po poronieniu pomogą znaleźć przyczyny poronień ?
Jakie mogą być genetyczne przyczyny poronień?

Jakie czynniki zewnętrzne mogą być przyczyną poronienia ?

Przyczyny poronień są zróżnicowane, jednak najczęściej dochodzi do utraty ciąży na skutek zaburzeń genetycznych płodu. Innymi czynnikami ryzyka są wady anatomiczne kobiety, zaburzenia hormonalne, przewlekły stres, przyjmowane leki czy stosowanie używek. Przyczyn poronienia należy szukać zarówno u kobiety, jak i u mężczyzny.

Przyczyny poronień – czy wiek matki wpływa na ryzyko poronienia ?

Statystyki wskazują, że wiek matki ma znaczący wpływ na poronienia. Już po 30 roku życia zwiększa się ryzyko zaburzeń genetycznych płodu, a to jest jedną z głównych przyczyn poronień. Jeszcze większa liczba poronień dotyczy matek po 35 i 40 roku życia. Nieprawidłowości genetyczne mogą być przekazywane również przez ojca, a jakość plemników również zmniejsza się wraz z wiekiem mężczyzny.

Jakie badania po poronieniu pomogą znaleźć przyczyny poronień ?

Warto szukać przyczyny poronień, dzięki czemu bardzo często możliwe jest uniknięcie utraty kolejnej ciąży w przyszłości. Duże znaczenie diagnostyczne ma badanie materiału z poronienia, jednak nie zawsze dochodzi do zabezpieczenia odpowiedniej próbki. Zaleca się wykonać także badanie kariotypu pary, badania poziomu hormonów płciowych czy diagnostykę w kierunku trombofilii wrodzonej.

Jakie mogą być genetyczne przyczyny poronień ?

Nawet stosunkowo niewielkie nieprawidłowości genetyczne mogą wywoływać poronienia. Należą do nich nieprawidłowości chromosomowe, takie jak trisomie, mikroduplikacje czy mikrodelecje. Za poronienie może odpowiadać czynnik V Leiden, mutacje w genach 20210 G-A, MTHFR, a także w F5 i F2. Często konieczne jest wykonanie większej ilości analiz, które w końcu pozwolą poznać przyczyny poronienia.