Poronienia dla praktycznie każdej kobiety jest trudną sytuacją, z którą ciężko nam się pogodzić. Warto jednak poznać możliwe przyczyny poronień, aby móc, w miarę możliwości, w przyszłości przeciwdziałać powtórzeniu się tej przykrej sytuacji.
Jakie są najczęstsze przyczyny poronień?
Dlaczego warto poznać przyczynę poronień?
Jakie badania zrobić po poronieniu?
Ile kosztują badania przyczyny poronień?
Jakie są najczęstsze przyczyny poronień?
Najczęściej do poronienia dochodzi w sytuacji, gdy zarodek ma poważne wady genetyczne bądź jego matka cierpli na jakąś chorobę immunologiczną, zaburzenia hormonalne bądź jej wiek nie pozwala na prawidłowy przebieg ciąży. Częstą przyczyną poronień są mutacje genetyczne – dziedziczne bądź powstałe zaraz po zapłodnieniu. Warto zdawać sobie sprawę, że ryzyko poronienia bardzo często rośnie wraz z wiekiem matki.
Dlaczego warto poznać przyczynę poronień?
Ponieważ umożliwia nam to przede wszystkim odpowiednie podejście do kolejnej ciąży – jeśli do poronienia doszło z powodu mutacji genetycznej warto skonsultować z lekarzem ryzyko jej ponownego wystąpienia. Jeśli natomiast poronienie spowodowała choroba matki bądź jej zaburzenia hormonalne należy je wyleczyć przed ponownym staraniem się o potomka.
Jakie badania zrobić po poronieniu?
Po poronieniu warto przede wszystkim zrobić badania genetyczne, ponieważ to właśnie wady genetyczne są najczęstszą przyczyną poronień. Warto także zbadać macicę w kierunku jej wad anatomicznych, ponieważ one także mogą powodować niemożność zagnieżdżenia się w niej zarodka. Cenne przy diagnostyce po poronieniu będą także badania endokrynologiczne, które wykluczą lub potwierdzą problemy z gospodarką hormonalną oraz badania immunologiczne.
Ile kosztują badania przyczyny poronień?
Jeśli chodzi o koszt wykonania całego pakietu badań, to w zależności od miejsca jego wykonania prawdopodobnie będzie on wynosił kilkaset złotych (przedział od około 600-1000 złotych). Nie są to małe koszty, ale z całą pewnością, jeśli chcemy ponownie starać się o dziecko, będą to dobrze zainwestowane pieniądze, ponieważ umożliwią nam one poznanie przyczyny utraty dziecka, a więc także jej leczenie.