Torbiel czekoladowa – czy jest groźna?

Torbiel czekoladowa to jeden z rodzajów torbieli jajnika. Pojawia się on na skutek rozwoju endometriozy. Mimo swojej nazwy jest ona niebezpieczna dla zdrowia i życia kobiety. Jak powstaje torbiel czekoladowa? Jak można ją rozpoznać? Jak wygląda usuwanie torbieli czekoladowej jajnika? Sprawdź poniżej!

trobiel czekoladowa

Spis treści:

  1. Torbiel czekoladowa – objawy
  2. Jak się leczy torbiel czekoladową?
  3. Czy torbiel czekoladowa zawsze oznacza endometriozę?
  4. Torbiel czekoladowa a ciąża

Czym jest torbiel czekoladowa?

Torbiel czekoladowa (inaczej endometrialna) jest jednym z objawów endometriozy. Jest to choroba, która powoduje umiejscowienie błony śluzowej poza macicą, ale mimo tego zachowuje się, jakby znajdowała się w prawidłowym miejscu. W trakcie miesiączki zaczyna się więc złuszczać i krwawić. Krew nie ma jednak, gdzie odpłynąć, więc kumuluje się i tworzy torbiele. Mają one czerwono-brązowy kolor, który przypomina kolor czekolady, dlatego są one nazywane torbielami czekoladowymi.

Torbiel czekoladowa – objawy

Objawy torbieli czekoladowej są bardzo zbliżone do symptomów endometriozy. Pacjentki najczęściej skarżą się na:

  • Bolesne i obfite krwawienia miesiączkowe
  • Ból w trakcie stosunku seksualnego
  • Bóle w obrębie miednicy
  • Ból w trakcie oddawania moczu lub kału

Jak się leczy torbiel czekoladową?

Torbiel czekoladową leczy się zwykle poprzez leczenie farmakologiczne lub zabieg operacyjny. W przypadku farmakologii pacjentce podaje się leki hormonalne. Zahamowują one wzrost torbieli. Dodatkowo stosowane są doustne środki antykoncepcyjne lub leki przeciwzapalne, które niwelują dolegliwości pojawiające się u pacjentki.

Zabieg operacyjny w przypadku torbieli czekoladowej jajnika przeprowadza się metodą laparoskopową. Dzięki niej możliwe jest usunięcie ognisk torbieli. Zabieg ten nie jest zbyt inwazyjny, dlatego pacjentki nie powinny się go obawiać.

Nieleczona torbiel czekoladowa może być bardzo niebezpieczna dla pacjentki. Jednym z najczęstszych powikłań jest jej pęknięcie, które powoduje wylanie się krwi do jamy otrzewnej. Może to prowadzić do infekcji i sepsy, co zagraża życiu pacjentki. Kobiety z nieleczoną torbielą czekoladową są także bardziej narażone na rozwój raka jajnika. Nie warto więc zwlekać z rozpoczęciem leczenia. Może ono uratować życie pacjentki.

Czy torbiel czekoladowa zawsze oznacza endometriozę?

Przyczyną torbieli czekoladowej jajnika zawsze jest endometrioza. Inne czynniki mogą powodować powstawanie odmiennych rodzajów torbieli. Mogą być to np. zaburzenia hormonalne, infekcje czy urazy mechaniczne. Nigdy nie są one jednak przyczyną torbieli czekoladowej jajnika. Jej podłożem zawsze jest endometrioza.

Torbiel czekoladowa a ciąża

Torbiel czekoladowa jajnika może znacznie utrudniać zajście w ciążę, ponieważ uszkadza ona strukturę jajnika i zaburza owulację. Nie przekreśla ona jednak całkowicie szans na dziecko. Ciąża przy obecności torbieli czekoladowej mogłaby być jednak dość ryzykowna. Ze względu na rosnącą macicę ryzyko pęknięcia torbieli jest coraz większe, co stanowi zagrożenie dla życia matki i dziecka. Przed ciążą zaleca się więc laparoskopowe usunięcie torbieli.

Źródła:

  • Szczepańska, J. Skrzypczak, Analiza czynników ryzyka nawrotu torbieli endometrialnych po ich operacyjnym usunięciu, Ginekologia Polska, 11, 2007.
  • Grzegorz H. Bręborowicz (red.): Położnictwo i ginekologia. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2006