Torbiel na jajniku

Torbiel na jajniku to jedna z najczęstszych patologii jajników. Jest to wypełniony płynem pęcherzyk, który może mieć charakter łagodny lub złośliwy. Torbiel na jajniku nie zawsze daje charakterystyczne objawy, dlatego zwykle jest diagnozowana przez przypadek. Zobacz, jak najprościej jest ją rozpoznać!

torbiel na jajniku,

  1. Torbiel na jajniku – czym jest i kiedy się ją diagnozuje?
  2. Torbiel na jajniku – objawy
  3. Jak leczy się torbiel na jajniku?
  4. Czy torbiel na jajniku jest groźna?

Torbiel na jajniku – czym jest i kiedy się ją diagnozuje?

Torbiel na jajniku (cysta) to niewielki pęcherzyk wypełniony płynem. Może on występować pojedynczo lub w grupie. W przypadku wielu torbieli mogą one pojawić się na jednym lub na obu jajnikach.
Torbiele, które mogą powstać na jajnikach, dzieli się na kilka rodzajów:

  • Torbiel pęcherzykowa (inaczej torbiel prosta) – powstaje ona na skutek niepęknięcia pęcherzyka Graafa (to z niego komórka jajowa jest uwalniana do jajowodu). Niepęknięty pęcherzyk stopniowo wypełnia się płynem i w ten sposób powstaje torbiel. Zwykle taka sytuacja jest konsekwencją zaburzeń hormonalnych.
  • Torbiel ciałka żółtego – pęcherzyk Graafa po uwolnieniu komórki jajowej powinien przekształcić się w ciałko żółte, które zanika na skutek braku zapłodnienia. Jeśli ciałko nie zaniknie, to zacznie gromadzić się w nim płyn. W konsekwencji powstanie torbiel.
  • Torbiel czekoladowa – jest ona skutkiem rozwijającej się endometriozy. Torbiele w tym przypadku wypełnione są ciemnobrunatną krwią, dlatego nazywa się je czekoladowymi.
  • Torbiel dermoidalna (potworniak) – jest ona pozostałością po okresie zarodkowym. Tworzy się ona z mieszaniny różnych komórek, dlatego w jej wnętrzu znaleźć może się m.in. naskórek i włosy.

Tego typu torbiele zwykle są wykrywane w gabinecie ginekologa podczas rutynowego badania USG.

Torbiel na jajniku – objawy

Torbiel jajnika często nie daje żadnych objawów. Pierwsze symptomy mogą pojawić się, dopiero gdy torbiel nieco urośnie. Są to:
• Zaburzenia miesiączkowania
• Krwawienia między miesiączkami
• Bóle podbrzusza
• Ból jajników
• Ogólne osłabienie
• Ból w trakcie stosunku
• Nudności i wymioty

Jak leczy się torbiel na jajniku?

Leczenie torbieli na jajniku zależne jest m.in. od jego rodzaju, wielkości i wieku pacjentki. W wielu przypadkach jakakolwiek interwencja jest zbędna. Jeśli torbiel jest mała i nie powoduje żadnych dolegliwości, to wystarczająca jest obserwacja i wykonywanie badań kontrolnych.
Jeśli torbiel na jajniku jest większych rozmiarów lub powoduje pewne nieprzyjemne objawy, to wdrożone może zostać leczenie hormonalne. Dzięki farmakoterapii torbiele mogą się wchłonąć lub zmniejszyć.
Najbardziej inwazyjną formą leczenia torbieli jest operacja. Jest ona wykonywana w przypadku zmian większych niż 5 cm oraz zmian o charakterze złośliwym. Tego typu zabieg zwykle przeprowadzany jest metodą laparoskopową.

Czy torbiel na jajniku jest groźna?

To, czy torbiel jajnika jest groźna, zależy od rodzaju zmiany. Większość z nich ma charakter łagodny. Jednak niektóre torbiele mogą być złośliwe i przeobrazić się w raka jajnika. Taka sytuacja zagraża zdrowiu i życiu pacjentki, dlatego jak najszybciej należy rozpocząć jej dokładną diagnostykę i leczenie.