Trombofilia kilka informacji

Trombofilia stanowi wrodzoną albo nabytą skłonność do zakrzepicy i może ona prowadzić także do poronienia. Wczesne zdiagnozowanie tej choroby jak również natychmiastowe wdrożenie właściwej profilaktyki przez specjalistę przyczyni się do zwiększenia szansy nie tylko na donoszenie ciąży, ale również urodzenie zdrowego dziecka następnym razem.

Diagnostyka przyczyn poronień – jaki ma związek z trombofilią wrodzoną?

Trombofilia w ciąży i podczas starań o dziecko – przyczyną poronień i niepłodności

Trombofilia – jak można jej zapobiec? Jak można ją wcześniej wykryć?

Przyczyny poronienia a trombofilia – jak uchronić się przed poronieniami? 

Diagnostyka przyczyn poronień – jaki ma związek z trombofilią wrodzoną?

Przyczyny poronień może stanowić trombofilia wrodzona. Można ją wykryć wykonując test DNA, który jest również zalecany do przeprowadzenia spośród kilku innych badań tuż po poronieniu oraz przed planowanym rozpoczęciem starania się o potomstwo. Diagnostyka przyczyn poronienia wiąże się z trombofilią wrodzoną, ponieważ na podstawie wyników badań można sprawdzić mutacje genów odpowiadające za tę chorobę. Dzięki tym działaniom można wykryć trombofilię jako jedną z możliwych przyczyn poronienia.

Diagnostyka przyczyn poronień bada przede wszystkim czynnik V Leiden i gen odpowiadający za protrombinę. Zwiększają one prawdopodobieństwo wystąpienia przede wszystkim zakrzepicy i są jedną z przyczyn poronień. Na podstawie uzyskanego wyniku, lekarz będzie wiedział jak przygotować daną pacjentkę do następnej ciąży i jak ja w tym czasie prowadzić. Ponadto, będzie ona wiedziała czy ma w ogóle genetyczne predyspozycje do powstania zakrzepicy. Ta informacja jest niezwykle ważna.

Trombofilia w ciąży i podczas starań o dziecko – przyczyną poronień i niepłodności

Trombofilia jako jedna z przyczyn poronień jest niebezpieczna zwłaszcza dla kobiet w ciąży. Swoim postepowaniem może doprowadzić ona do powstania położniczych powikłań jak również do obumarcia płodu. Zakrzep blokuje żyłę przez co utrudnia krążenie krwi, a to doprowadza następnie do niedokrwienia narządów.

Pacjentka może początkowo nie wiedzieć, że ma trombofilię, ponieważ w początkowym etapie ta choroba nie cechuje się specjalnymi objawami. Z tego właśnie względu wiele osób dowiaduje się o niej w trakcie diagnostyki po powikłaniach. Tak jest właśnie przede wszystkim w przypadku wielu kobiet, które poroniły niejednokrotnie lub leczą się z przyczyny niepłodności.

Trombofilia – jak można jej zapobiec? Jak można ją wcześniej wykryć?

Niezwykle ważne jest, że kobieta ze zdiagnozowaną trombofilią może w naturalny sposób zajść w ciążę oraz urodzić zdrowe dziecko. Istotne jest, żeby pacjentki wykonały badania ukierunkowane na trombofilię. To znacznie ułatwi lekarzowi do wdrożenia odpowiedniego leczenia, aby móc natychmiast zapobiegać ewentualnym powikłaniom. Tromboflię można wcześniej wykryć, jeśli para ma problem ze spłodzeniem potomstwa lub po raz kolejny kobieta poroniła. Trombofilię wrodzoną łatwo wykryć dzięki badaniu DNA.

Trombofilię stwierdza się na podstawie przeprowadzonych genetycznych testów, które są ukierunkowane na mutację typu Leiden czynnika V i mutacji genu protrombiny. Dodatkowo, wykonuje się również badanie stężenia antytrombiny, antykoagulantów oraz poziomu białka S i biała C. Ponadto, osoba, u której zdiagnozuje się trombofilię, zaleca się, żeby była ona po ciągłą opieką hematologa.

Przyczyny poronienia a trombofilia – jak uchronić się przed poronieniami?

Trombofilia stanowi jedną z przyczyn poronień, zatem ciąża pacjentki z takimi zmianami w genach jest przede wszystkim traktowana w szczególny sposób. Chcąc uchronić się przed negatywnymi skutkami tej choroby zaleca się, żeby kontrole u ginekologa odbywały się znacznie częściej tak samo jak z wykonywaniem badania USG. W takiej sytuacji specjalista przepisuje leki mające na celu rozrzedzenie krwi, które są bezpieczne także do dziecka. Takie proste leczenie zwykle wystarczy, aby uchronić zarówno siebie jak i przyszłe potomstwo przed pewnymi powikłaniami.

Trombofilia nie wymaga zbyt skomplikowanego sposobu leczenia. Osoby mające skłonność do nadkrzepliwości po zażywaniu leków rozrzedzających krew powinny uchronić się m.in. przed poronieniem. Jednakże podstawą jest wykonanie najpierw szczegółowych badań, aby móc podjąć dalsze leczenie.