Trombofilia – wszystko co należy wiedzieć o badaniu

Trombofilia wrodzona jest zapisaną w naszych genach skłonnością do powstawania zakrzepów w tętnicach oraz żyłach, czyli tzw. nadkrzepliwością. Jest ona spowodowana występowaniem zmian w genach, tj. mutacjami, które dziedziczne są po rodzicach, dziadkach. Statystyki ukazują szokującą prawdę, ponieważ trombofilia jest niestety dość popularną chorobą wśród Polaków.

Jak znaleźć badania na trombofilię?
Tromboflia a badania trombofilii – co mają ze sobą wspólnego? 
Trombofilia – kiedy zaczyna się najczęściej objawiać?
Trombofilia i jej badanie – dlaczego jest tak ważne?

Jak znaleźć badanie na trombofilie?

W obecnych czasach można w bardzo prosty i szybki sposób wykonać badanie w kierunku trombofilii. Umożliwiają to przede wszystkim laboratoria diagnostyczne, a także gotowe pakiety badań, które można zamówić z dostawą do domu. Należy jednak pamiętać, że badanie DNA jest pobierane jako wymaz z jamy ustnej lub poprzez próbkę krwi w placówce medycznej.

Tromboflia a badania trombofilii – co mają ze sobą wspólnego?

Trombofilia wrodzona jest bardzo groźną chorobą, a nie leczona może prowadzić do poronień, a nawet i udaru mózgu, czy zawału serca. Badania trombofilii mają na celu jak najszybciej wykryć nosicielstwo choroby, co następnie skutkuje wprowadzeniem odpowiedniego leczenia oraz przede wszystkim ograniczeniem ryzyka dalszemu jej rozwojowi. Dzięki wynikowi badań, lekarz może także dobrać odpowiednią dla kobiety metodę antykoncepcji hormonalnej, bez obaw o jej zdrowie.

Trombofilia – kiedy zaczyna się najczęściej objawiać?

Jednym z najczęstszych objawów wrodzonej trombofilii jest powstawanie zakrzepicy żył głębokich, które znajdują się w kończynach dolnych. Statystyki ukazują, że choroba ta jest diagnozowana u aż 41 procent osób leczących się pod kątem zakrzepicy żył głębokich, u których najczęstszym czynnikiem wywołującym trombofilię jest niedobór antytrombiny. Choroba ta ujawnia się przede wszystkim u osób młodych, przed 45 rokiem życia.

Trombofilia i jej badanie – dlaczego jest tak ważne?

Trombofilia jest chorobą, która jeśli nie jest leczona, niesie za sobą poważne konsekwencje, jak m.in. zawał serca. Wykonanie badania jest niezwykle ważne, jeśli występują już objawy zakrzepicy lub gdy pacjent znajduje się w grupie wysokiego czynnika ryzyka, do której należą np. ciąża i połóg, terapia hormonalna, uraz i zabieg operacyjny, unieruchomienie (siedzenie przez dłuższy czas lub wielodniowe leżenie), a także u kobiet, u których doszło do poronienia lub urodzenia martwego dziecka. Badanie trombofilii jest jedyną szansą na wczesną diagnozę oraz wprowadzenie odpowiedniego leczenia, które będzie przeciwdziałać wystąpieniu zatorów w żyłach i tętnicach, a także pozytywnie wpłynie na antykoncepcje hormonalną kobiety oraz często na szczęśliwe donoszenie ciąży.