Trombofilia

Trombofilia jest to nic innego, jak skłonność do powstawania zakrzepów w naczyniach krwionośnych. Należy także zaznaczyć, iż jest to stan zagrażający życiu, ponieważ zakrzepy mogą przemieszczać się z prądem krwi do wielu narządów. Powodując tym samym zawał serca, bądź udar mózgu. W początkowej fazie osoba chora może nawet nie wiedzieć, że ma choruje na trombofilię, ponieważ na samym początku nie są widoczne żadne jej objawy.

W jakim celu wykonuje się badanie trombofilii?
Kto powinien wykonać badanie trombofilii?
Ile kosztuje badanie trombofilii?
Czy badanie trombofilii może dać wynik nieprawidłowy?

W jakim celu wykonuje się badanie trombofilii?

Otóż badanie trombofilii wykonuje się, aby zaprzeczyć, bądź potwierdzić istnienie tej choroby. Bowiem osoby, które doświadczają bólu przy chodzeniu lub staniu, obserwują u siebie obrzęk kończyn, jak również mają zaczerwienioną lub zasinioną skórę powinny jak najszybciej udać się do specjalisty w celu wykonania takiego badania. Są to bowiem symptomy, których nie należy w żadnym wypadku lekceważyć. Nieleczona zakrzepica może prowadzić do ciężkich powikłań, jakim jest przede wszystkim rozwój choroby zakrzepowo – zatorowej, która jest stanem bezpośredniego zagrożenia życia. Choroba zakrzepowo – zatorowa pojawia się u około 45% chorych z zakrzepicą żył głębokich. Aczkolwiek najbardziej narażonymi osobami są ci, którzy posiadają niedobór antytrombiny w organizmie.

Kto powinien wykonać badanie trombofilii?

Badanie trombofilii powinien wykonać każdy, kto:

  • posiada w swojej rodzinie przypadek zachorowania na trombofilię
    ma powyżej 60 lat
  • długotrwale pali papierosy
  • choruje na cukrzycę
  • poronił dziecko
  • urodził martwe dziecko
  • stosuje hormonalną terapię antykoncepcyjną
  • planuje ciążę
  • ma nawracające przypadki zakrzepicy

Ile kosztuje badanie trombofilii?

Jeżeli chodzi o koszt badania trombofilii to należy liczyć się z kwotą około 300 – 400 złotych.

Czy badanie trombofilii może dać wynik nieprawidłowy?

Badanie trombofilii zawsze da wynik prawidłowy. Badanie to obejmuje zarówno poszukiwania wrodzonych, jak i nabytych przyczyn usposabiających do powstawania zakrzepów żylnych. W przypadku zachorowania na trombofilię przyjmuje się leki rozrzedzające krew.