Badanie KIR to genetyczna analiza, którą zaleca się wykonywać w diagnostyce zaburzeń o podłożu immunologicznym. Badanie KIR powinno być wykonane razem z badaniem HLA-C, wówczas zapewnia najszersze możliwości diagnostyczne. Do genotypowania KIR wykorzystuje się próbkę krwi żylnej. Czas oczekiwania na wynik badania nie jest długi – nie powinien przekraczać 10 dni roboczych.
Badanie KIR – co to jest?
Ile kosztuje badanie KIR?
Kiedy wykonać badanie KIR?
Badanie KIR – czy jest refundowane ?
Badanie KIR – co to jest?
Genotypowanie KIR to nowoczesne badanie genetyczne. Receptory KIR odgrywają dużą rolę w tworzeniu się łożyska i zagnieżdżaniu zarodka, dlatego tak istotne może okazać się wykonanie badania. Prawidłowe funkcjonowanie receptorów KIR ma wpływ na płodność – nieodpowiednia reakcja układu odpornościowego może uniemożliwiać zapłodnienie oraz utrzymanie ciąży.
Ile kosztuje badanie KIR?
Badanie KIR jest wykonywane przez laboratorium genetyczne, które samodzielnie ustala cennik badań. Na ogół badania KIR cena nie przekracza 400-500 złotych, jednak o cenę należy pytać przed zleceniem analizy. Kiedy badanie wykonuje się razem z analizą HLA-C to wówczas cena kształtuje się na poziomie 700-900 złotych dla jednej osoby. Podczas jednego badania można wykonać również dodatkowe badania genetyczne, co zawsze wpływa na ostateczne koszty.
Kiedy wykonać badanie KIR?
Badanie KIR zaleca się wykonywać przy podejrzeniu niepłodności immunologicznej. Zwykle wskazaniem do badania jest problem z poczęciem lub donoszeniem ciąży, kiedy wykonywane do tej pory badania nie wskazały na przyczynę tego stanu. Badanie KIR zaleca się wykonywać także po kilku nieudanych procedurach zapłodnienia pozaustrojowego.
Badanie KIR – czy jest refundowane ?
Chociaż badanie KIR to nowoczesna i wartościowa analiza, nie jest ono refundowane w ramach NFZ. Nic nie wskazuje na to, by miało się to zmienić w najbliższym czasie. Wszystkie laboratoria genetyczne oferują możliwość wykonania badania prywatnie. Koszty często można rozłożyć na dogodne raty, co zwiększa dostępność badania – warto pytać o taką opcję w placówce wykonującej analizę.