3 wskazówki jak się przygotować do ciąży po poronieniu

3 wskazówki jak się przygotować do ciąży po poronieniu

Kobieta, która poroniła, bez względu na to, w którym tygodniu doszło do utraty ciąży, zawsze bardzo to przeżywa. Martwi się, czy sytuacja się powtórzy. Szczęśliwa ciąża po poronieniu jest możliwa, jednak starania o dziecko powinny zostać poprzedzone odpowiednimi przygotowaniami.  Jak się przygotować do ciąży po poronieniu? Warto poznać trzy ważne wskazówki!

Jak się przygotować do ciąży po poronieniu? Krok 1: poznanie przyczyny poronienia
Jak się przygotować do ciąży po poronieniu? Krok 2: odpowiednia dieta
Jak się przygotować do ciąży po poronieniu? Krok 3: suplementacja

ciąża po poronieniu, jak się przygotować do ciąży po poronieniu

Jak się przygotować do ciąży po poronieniu? Krok 1: poznanie przyczyny poronienia

Spokojna ciąża po poronieniu jest możliwa, gdy poznamy przyczynę poronienia. W wielu przypadkach okazuje się, że rodzice nie mieli bowiem żadnego wpływu na przebieg ciąży. Im szybciej para dowie się, dlaczego doszło do utraty ciąży, tym łatwiej będzie się uporać ze stratą.

Wśród najczęstszych przyczyn (ok. 80% przypadków) utraty ciąży wymienia się choroby genetyczne zarodka – to wrodzone wady, które są losowe i najczęściej nie powtarzają się w kolejnych ciążach. By je zidentyfikować, warto zacząć od genetycznego badania tkanek z poronienia. Warto pamiętać, że jest to jedno z pierwszych i najważniejszych badań po poronieniu.

Następny krok to badania rodziców, takie jak np. analiza kariotypu, czyli sprawdzenie obrazu chromosomów rodziców. Nieprawidłowości, które nie są widoczne gołym okiem i nie wpływają na aktualny stan zdrowia mogą powodować poronienia. Wynik specjalistycznych badań pomoże lekarzowi oszacować szanse na szczęśliwą ciążę w przyszłości.

Jak się przygotować do ciąży po poronieniu? Krok 2: odpowiednia dieta

Jak się przygotować do ciąży po poronieniu? Bardzo ważne są: dieta i styl życia. Dzięki rezygnacji z używek i zdrowemu odżywianiu się para poprawia swoją płodność, sposób odżywiania wpływa także na samopoczucie ciężarnej.

Zdrowa dieta w ciąży po poronieniu to dieta bogata w kwasy tłuszczowe omega 3 i białko. Przyszła mama powinna także spożywać produkty bogate w witaminy i kwas foliowy (np. zielone warzywa). Ważne jest, by jeść dla dwojga, a nie za dwoje, zgodnie z poniższą tabelką zapotrzebowania kalorycznego.

 

Etap ciąży Zapotrzebowanie
I trymestr ciąży + 150 kcal/dobę*
II trymestr ciąży + 360 kcal/dobę
III trymestr ciąży + 475 kcal/dobę

 

*zwiększenie podaży energii w I trymestrze ciąży dotyczy kobiet, które przed zajściem w ciążę miały niedowagę (BMI < 18,5)

 

Jak się przygotować do ciąży po poronieniu? Krok 3: suplementacja

Co jeszcze zrobić, by przygotować się jak najlepiej do kolejnych starań o dziecko? Aby ciąża po poronieniu przebiegła pomyślnie, warto zregenerować organizm i uzupełnić niedobory pokarmowe. Pomocna w tym może się okazać suplementacja odpowiednimi witaminami, takimi jak np. kwas foliowy.

Warto przyjmować sprawdzone suplementy, które uzupełniają niedobory. Sprawdzając skład warto zwrócić szczególną uwagę na to, aby było jak najmniej substancji wypełniających.

Kwas foliowy jest ważny nie tylko w ciąży, ale i przed nią – należy go przyjmować minimum na 3 miesiące przed planowanym zajściem w ciążę. Nie wszystkie kobiety jednak przyswajają prawidłowo tę witaminę. Jeśli u kobiety występują zmiany w genie MTHFR lekarze zalecają wdrożenie odpowiednio dobranej suplementacji aktywnymi formami witamin z grypy B tak, aby prawidłowo uzupełnić powstałe niedobory.

Badanie MTHFR kiedy warto wykonać?