Badanie bloczka parafinowego — czym jest, kiedy się je przeprowadza oraz w jaki sposób pozyskujemy materiał

Poronienie jest zdarzeniem, z którym zmaga się bardzo duża ilość kobiet. Towarzyszy mu wiele negatywnych emocji, do których należą m.in. smutek, gniew, pustka i bezradność.  Często zadajemy sobie pytanie, dlaczego i obwiniamy się za ten stan. Tymczasem badania dowodzą, że nie zawsze mamy na to wpływ. Po poronieniu warto, jest zbadać jego przyczynę, aby ustalić plan leczenia oraz zaplanować następną ciążę w taki sposób, aby zakończyła się urodzeniem zdrowego dziecka. Jednym z takich badań jest badanie z bloczków parafinowych. Dowiedz się, czym jest to badanie, kiedy się je przeprowadza oraz w jaki sposób pozyskujemy materiał.

Jakie są najczęściej występujące objawy poronienia?
Dlaczego warto wykonać analizę przyczyn poronienia?
Czym są badania z bloczka parafinowego? Kiedy się je przeprowadza?
Skąd można pozyskać bloczek parafinowy do badań przyczyn poronień?

Jakie są najczęściej występujące objawy poronienia?

Za poronienie uważa się samoistne zakończenie ciąży przed ukończeniem 22 tygodnia. Polega ono na oddzieleniu się jaja płodowego od macicy i wydaleniu go z organizmu. Największym ryzykiem obarczony jest I trymestr ciąży.

Warto wiedzieć, jakie są najczęściej występujące objawy poronienia. Pozwoli to nam na szybką konsultację ze swoim lekarzem, który zadecyduje o dalszych krokach. Pamiętaj, że nigdy nie należy bagatelizować niepokojących dolegliwości.

Do najczęstszych objawów poronienia należą:

  • Silne, długotrwałe skurcze,
  • Silny ból podbrzusza,
  • Ból w okolicy krzyżowej,
  • Krwawienie z dróg rodnych o jasnym zabarwieniu (czasami pojawiają się skrzepy, a nawet widoczne tkanki),
  • Nagłe ustąpienie objawów ciążowych,
  • Wysoka gorączka,
  • Dreszcze,
  • Ból mięśni,
  • Stan zapalny błony śluzowej,
  • Ropne upławy,
  • Wyciek wodnistej wydzieliny
  • Obniżenie ciśnienia,
  • Zapalenie przydatków,
  • Sztywność karku.

Należy pamiętać o tym, że im dłuższa jest ciąża, tym objawy poronienia będą silniejsze.

Dlaczego warto wykonać analizę przyczyn poronienia?

Wiele osób zastanawia się nad tym, dlaczego warto wykonać analizę przyczyn poronienia.

Odpowiedź jest prosta, analiza przyczyn poronienia pozwala określić, jakie są rokowania co do kolejnej ciąży oraz ocenić ryzyko urodzenia dziecka z wadami genetycznymi. Zgromadzone w wyniku badania dane mogą okazać się również kluczowe przy ustalaniu sposobu leczenia, zwłaszcza u osób, u których poronienie wystąpiło po raz kolejny. Ocena przyczyny poronienia może mieć również duże znaczenie psychologiczne. Dowiadując się o wadach płodu, łatwiej jest nam zaakceptować fakt utraty ciąży.

Główne przyczyny poronienia to wady genetyczne płodu lub rodziców, zaburzenia hormonalne, czynniki anatomiczne, zaburzenia immunologiczne oraz infekcje wirusowe lub bakteryjne. Badania dowodzą, że u ponad 60% przypadków do poronienia dochodzi na skutek wady chromosomowej płodu. Zaburzenia w liczbie chromosomów skutkują wystąpieniem zespołów Downa, Patau, Turnera, Klinefeltera, a także wielu innych wad, również śmiertelnych.

Czym są badania z bloczka parafinowego? Kiedy się je przeprowadza?

Bloczek parafinowy stanowi odpowiednio zabezpieczony fragment ludzkiej tkanki. Stosuje się go w celu wykonania badań histopatologicznych, a także badań genetycznych. Przy badaniach wykonywanych po poronieniu pobiera się próbkę tkanki z kawałeczka pępowiny, kosmówki, kosmki kosmówki, bądź przy pępowinowego fragmentu łożyska, które poddaje się odpowiedniej obróbce i zatopieniu w parafinie, dzięki czemu przyjmują postać parafinowego bloczka.

Badanie bloczka parafinowego rozpoczyna się od strony histopatologicznej, która niestety nie zawsze ukazuje przyczynę poronienia. Dopiero po tym czasie, czyli od 2 do 4 tygodni od poronienia umożliwia się wypożyczenie bloczków parafinowych i wykonanie innego rodzaju badań, m.in. analizy DNA. Badanie DNA z bloczków parafinowych pozwala na określenie płci dziecka, dzięki czemu rodzice zyskują dodatkowe prawa.

Skąd można pozyskać bloczek parafinowy do badań przyczyn poronień?

Po prawie każdym poronieniu szpital pobiera i zabezpiecza fragment tkanki, który przekazywany jest do archiwum. Kobieta, nawet po kilku latach, może zdecydować się na badanie, składając pisemny wniosek o wypożyczenie bloczków parafinowych pochodzących z jej badania. Uzyskanie bloczków jest całkowicie darmowe.

Badanie bloczka parafinowego nie wymaga skierowania, gdyż nie jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Wykonujemy je prywatnie, w wybranym przez nas laboratorium. Mimo tego faktu warto się na nie zdecydować, zwłaszcza jeśli do poronień dochodzi nagminnie.