Badanie DNA – jakie zrobić po poronieniu?

  1. Badanie DNA – badanie materiału poronnego
  2. Badanie DNA pod kątem trombofilii wrodzonej (u kobiety)
  3. Badanie DNA pod kątem celiakii i badanie kariotypu (u obojga)

Najczęstszą przyczyną poronień są problemy genetyczne – głównie wady dziecka, które zwykle powstają losowo i niezależnie od rodziców. Na jakie badanie DNA dobrze zdecydować się po stracie, żeby szybciej poznać przyczynę i lepiej przygotować się do kolejnej ciąży? Sprawdź!

badanie dna

Badanie DNA – badanie materiału poronnego

Najwięcej poronień – przede wszystkim w pierwszym trymestrze ciąży – jest związanych z wadami genetycznymi obecnymi u dziecka (np. zespołem Turnera czy Edwardsa). Badanie DNA na materiale poronnym pozwala sprawdzić, czy za poronienie odpowiedzialne są właśnie tego typu nieprawidłowości. W większości przypadków wynik badania pozwala uzyskać spokój i pozbyć się poczucia winy już na tym etapie.

Badanie DNA pod kątem trombofilii wrodzonej (u kobiety)

Trombofilia wrodzona jest genetyczną tendencją do tworzenia się zakrzepów, która nie objawia się w widoczny sposób. Podwyższa ona jednak ryzyko poronienia. Wykrycie genów związanych z wrodzoną trombofilią jest szansą, by lepiej przygotować się do kolejnej ciąży – lekarz może np. zalecić rozrzedzające krew leki.

Badanie DNA pod kątem celiakii i badanie kariotypu (u obojga)

Badanie kariotypu zaleca się u par z problemem poronień, ponieważ defekty w kariotypie są powodem aż 3-6% poronień nawykowych. Zwykle w takiej sytuacji nie dają jednak widocznych objawów. Także nieleczona celiakia podwyższa ryzyko straty i obniża płodność – zarówno u kobiety, jak i mężczyzny. Badanie DNA pod kątem celiakii i badanie kariotypu warto zatem wykonać u obojga partnerów.