Badanie genetyczne dziecka po poronieniu – jak zabezpieczyć próbki?

Badanie genetyczne dziecka po poronieniu to szansa na poznanie przyczyny poronienia. Lekarze zalecają wykonywać podobne badania już po pierwszym poronieniu, a w szczególności, jeśli do utraty ciąży dochodzi po raz kolejny. Jest to jedyna metoda na sprawdzenie, czy poronienie miało źródło w nieprawidłowościach genetycznych.

Badanie genetyczne dziecka po poronieniu – czy warto robić ?
Badanie genetyczne dziecka po poronieniu – jakie można wykonać?
Badanie genetyczne dziecka po poronieniu – ile zapłacimy?
Badanie genetyczne dziecka po poronieniu – czy badanie można wykonać na NFZ

Badanie genetyczne dziecka po poronieniu – czy warto robić ?

Warto wykonać badania genetyczne dziecka po poronieniu – w ten sposób można sprawdzić, czy przyczyna utraty ciąży leży w nieprawidłowościach genetycznych płodu, które mogą odpowiadać nawet za 50% poronień. Jeśli badania wykluczą zmiany w DNA płodu to lekarz ginekolog powinien szukać innych przyczyn leżących np. w zaburzeniach hormonalnych czy chorobach, na które cierpi pacjentka. Badania genetyczne po poronieniu są szansą na określenie, dlaczego doszło do poronienia i dzięki temu można zwiększyć szanse na szczęśliwe donoszenie kolejnej ciąży.

Badanie genetyczne dziecka po poronieniu – jakie można wykonać?

Badania genetyczne dziecka po poronieniu opierają się na testach genetycznych, których celem jest wykrycie ewentualnych zaburzeń w DNA płodu. Możliwe jest również wykonanie prostszych badań genetycznych, które pozwalają wyłącznie na ustalenie płci dziecka po poronieniu bez względu na etap ciąży, w którym doszło do poronienia.

Badanie genetyczne dziecka po poronieniu – ile zapłacimy?

Ceny badań genetycznych materiału z poronienia są zróżnicowane – zawsze warto ustalić tę kwestię przed zamówieniem badania. Cenniki są ustalane indywidualnie przez laboratoria i kształtują się na poziomie 400-1700 złotych. Najtańsze analizy pozwalają na określenie płci płodu, bez wykonywania analizy pod kątem zmian w genach.

Badanie genetyczne dziecka po poronieniu – czy badanie można wykonać na NFZ?

NFZ nie refunduje badań genetycznych dziecka po poronieniu, są one wykonywane jedynie prywatnie. Jedyną analizą wykonywaną w szpitalu, w którym dochodzi do poronienia jest badanie histopatologiczne płodu, które nie ma jednak wpływu na badanie przyczyny poronienia.