Badanie kariotypu i jego wartość diagnostyczna

Kariotyp jest indywidualnym zestawem genów, w obrębie którego mogą pojawiać się nieprawidłowości. Badanie kariotypu to analiza, podczas której oceniania jest wielkość i struktura chromosomów. Badanie ma duże znaczenie w diagnostyce poronień, chociaż jednocześnie nie jest skomplikowane. Kariotyp można badać zarówno u rodziców, jak i u płodu na podstawie materiału z poronienia np. fragmentu kosmówki. 

Jakie są wskazania do postnatalnego badania kariotypu?
Jak wygląda zapis kariotypu?
Gdzie pewnie sprawdzić swój kariotyp?
Jak cenowo wygląda badanie kariotypu dla par?

Jakie są wskazania do postnatalnego badania kariotypu?

Badanie kariotypu postnatalne może być wykonane od momentu urodzenia aż do końca życia, ponieważ geny są niezmienne. Badanie bardzo często wykonuje się w diagnostyce nawracających poronień, w przypadku konieczności potwierdzenia lub wykluczenie schorzeń genetycznych, a także w przypadku problemów z zajściem w ciążę. Badanie kariotypu dla par wykonuje się również przed procedurą in vitro.

Jak wygląda zapis kariotypu?

Zapis badania kariotypu jest opracowywany w określony sposób. Najpierw podawane są liczby oznaczające liczbę chromosomów, a następnie wielkie litery oznaczające skład pary heterosomów. Dla laików tego typu zapisy niewiele wnoszą, jednak lekarze genetycy doskonale wiedzą, w jaki sposób mają analizować badanie cytogenetyczne.

Gdzie pewnie sprawdzić swój kariotyp?

Kariotyp można sprawdzać w laboratoriach genetycznych. Warto w tym celu wybrać solidną placówkę, która cieszy się pozytywnymi opiniami wielu klientów. Odpowiednie laboratorium może mieć decydujący wpływ nie tylko na cenę, ale również na jakość badania. Laboratoria oferują szybkie terminy pobrań – wystarczy zadzwonić i umówić się na konkretny termin.

Jak cenowo wygląda badanie kariotypu dla par

Analiza kariotypu w przypadku poronień nie wiąże się z dużym kosztem, a jednak ma duże znaczenie dla diagnostyki. Standardowo badanie kariotypu dla jednak osoby to koszt około 400-500 złotych. Warto zapytać w laboratorium o aktualny cennik i promocje – często można liczyć na bardziej atrakcyjną cenę, jeśli badaniu poddaje się zarówno kobieta i mężczyzna – wówczas cena badania to około 800-900 złotych.