Badanie kariotypu – w jakich sytuacjach je wykonać?

Kariotyp to kompletny zestaw chromosomów, które tworzą geny każdego z nas. Badanie zaleca się wykonywać u rodziców, którzy doświadczyli poronienia, nawet jeśli było to pierwsze poronienie. Badanie może dać odpowiedź na wiele nurtujących pytań dotyczących stanu zdrowia obojga partnerów planujących powiększenie rodziny.

Gdzie wykonać badanie kariotypu? Jaka jest cena badania kariotypu?
Jak wygląda organizacja badania kariotypu?
O co zapytać przy umawianiu badania kariotypu?
Kiedy badanie kariotypu może nie wyjść?

Gdzie wykonać badanie kariotypu? Jaka jest cena badania kariotypu?

Badanie kariotypu wykonują laboratoria genetyczne specjalizujące się w analizach DNA. Ich listę bez problemów można znaleźć w sieci, placówki są zlokalizowane w każdym większym mieście. Kariotyp cena nie jest wygórowana – koszt analizy to około 400-500 złotych, a wynik może powiedzieć wiele o stanie zdrowia genetycznego obojga partnerów.

Jak wygląda organizacja badania kariotypu?

Na badanie kariotypu można umówić się telefonicznie, wówczas zostaje wyznaczony konkretny termin, by próbka mogła od razu trafić do analizy. Od pacjentów pobrana zostaje próbka krwi żylnej, nie wymaga się bycia na czczo, a przed badaniem zaleca się utrzymanie lekkostrawnej diety. Na wynik badania oczekuje się około 3 tygodni.

O co zapytać przy umawianiu badania kariotypu?

Z pewnością warto zapytać o cenę badania kariotypu – nie powinna ona zawierać żadnych ukrytych kosztów, a sam wynik analizy powinien być omówiony z lekarzem. Podczas umawiania terminu badania warto zapytać o ewentualne zalecenia oraz o to, jakich pokarmów unikać kilkanaście godzin przed badaniem. Pacjenci mogą uzyskać pełną informację odnośnie zakresu badania oraz jego czułości – warto o to zapytać pracowników laboratorium.

Kiedy badanie kariotypu może nie wyjść?

Kariotyp jest taki sam przez całe życie. Jeśli próbka zostanie pobrana w sposób prawidłowy i nie zostanie zanieczyszczona to wynik nie ma prawa „nie wyjść”. Inną ewentualnością jest usterka maszyny wykonującej analizę, jednak takie przypadki zdarzają się bardzo rzadko. Jeśli dojdzie do jakichkolwiek nieprawidłowości to próbka krwi żylnej powinna zostać pobrana ponownie, bez dodatkowych kosztów dla pacjentów.