Poroniłam już 2 razy. Za każdym razem lekarz mówił, ze nie muszę jeszcze robić żadnych badań. Ja jednak chciałabym poznać przyczynę utraty ciąży. Od jakich badań powinnam zacząć, aby dowiedzieć się dlaczego poroniłam?
- Badania DNA- po drugim poronieniu
- Badania immunologiczne- po drugim poronieniu
- Badania infekcyjne- po drugim poronieniu
- Badania hormonalne- po drugim poronieniu
Badania DNA- po drugim poronieniu
Diagnostykę najlepiej rozpocząć od badań DNA, gdyż za poronienia samoistne w największym stopniu (ok. 60% przypadków) odpowiadają wady o podłożu genetycznym. Po poronieniu wykonuje się badanie genetyczne materiału od dziecka oraz badanie kariotypu u obojga rodziców.
Badania te dostarczą informacji, czy wada genetyczna, która mogła przyczynić się do poronienia powstała spontanicznie, czy może powtarzać się w kolejnych ciążach. Pozwolą zwiększyć szanse na powodzenie kolejnej ciąży poprzez
bardziej świadome jej planowanie (z uwzględnieniem leczenia, badań prenatalnych czy diagnostyki preimplantacyjnej).
Dobrze, abyś wykonała u siebie również badanie w kierunku trombofilii wrodzonej, która może zwiększyć podatność Twojego organizmu do zakrzepicy. Wiedz, że mutacje występujące przy trombofilii (V Leiden, genu protrombiny) mogą powodować trudności z donoszeniem ciąży.
Przeczytaj bezpłatny poradnik o badaniach DNA po poronieniu [PDF]
Badania immunologiczne- po drugim poronieniu
Jeśli badania genetyczne nie dadzą Ci odpowiedzi na pytanie dlaczego poroniłaś, powinnaś kontynuować diagnostykę w celu wykluczenia innych schorzeń mogących wywoływać poronienia. Na liście tych badań znajdują się badania immunologiczne. W wyniku choroby o podłożu immunologicznym Twój organizm może bowiem produkować przeciwciała, które będą atakowały organizm dziecka i doprowadzą do przerwania ciąży.
Badania infekcyjne- po drugim poronieniu
Infekcyjne bakteryjne i wirusowe są kolejnym czynnikiem sprzyjającym poronieniu. Po stracie ciąży wykonuje się też badania infekcyjne w celu sprawdzenia, czy kobieta nie ma toxoplazmozy, różyczki, chlamydiozy albo cytomegalii.
Podstawowym badaniem, które po poronieniu powinien wykonać u Ciebie lekarz jest USG narządów rodnych. Pozwoli ono m.in. wykluczyć obecność wad anatomicznych macicy.
Badania hormonalne- po drugim poronieniu
Rozważyć powinnaś również badania hormonalne, gdyż przyczyną Twojego poronienia mogły być np. zaburzenia pracy tarczycy czy zespół policystycznych jajników. Po poronieniu wykonuje się też badanie nasienia ponieważ wady plemników też mogą przyczynić się do straty ciąży.
Powyżej wymieniliśmy badania, które wykonuje się po poronieniach w celu poznania ich przyczyny. Skonsultuj się z lekarzem, które badania będą odpowiednie dla Ciebie.
Zobacz też: