Czy niedobór progesteronu może wywołać poronienie?

Progesteron to hormon, który jest konieczny dla zagnieżdżenia się zarodka w macicy oraz dla podtrzymania ciąży. Jego niedobór w ciąży może być bardzo niebezpieczny – prowadzić może nawet do poronienia. Z reguły objawia się on w ciąży poprzez bóle brzucha oraz plamienia, dlatego sygnały te ciężarna powinna skonsultować z lekarzem.

niedobór progesteronu

Spis treści:

  1. Wpływ progesteronu na ciążę
  2. Niedobór progesteronu – objawy
  3. Niedobór progesteronu a poronienie

Wpływ progesteronu na ciążę

Progesteron to hormon produkowany przez ciałko żółte. Jego prawidłowe stężenie jest kluczowe w procesie zagnieżdżania się zarodka w macicy. To właśnie dzięki niemu endometrium (błona śluzowa macicy) jest odpowiednio przygotowane na przyjęcie zarodka. Wpływa on także na odpowiedź immunologiczną organizmu matki – dzięki progesteronowi nie uznaje on zarodka za potencjalne niebezpieczeństwo. Niedobór progesteronu może prowadzić więc do nieudanego zagnieżdżenia się zarodka w macicy.

Progesteron pełni także bardzo ważną funkcję w drugim trymestrze ciąży. Jego zadaniem jest relaksacja macicy oraz niwelowanie jej skurczów. Niedobór progesteronu może więc spowodować bóle i skurcze brzucha.

Niedobór progesteronu – objawy

Niedobór progesteronu u ciężarnych najczęściej objawia się poprzez:

  • Bóle i skurcze brzucha
  • Plamienia
  • Krwawienia

Ciężarne mogą także często czuć się zmęczone. Wiele z nich skarży się również na bóle głowy oraz pogorszenie stanu skóry i paznokci. Symptomem niedoboru progesteronu jest też niskie libido.

Wymienione objawy powinny zostać jak najszybciej skonsultowane z lekarzem. Pacjentka powinna także wykonać badanie sprawdzające stężenie progesteronu. Jego poziom powinien mieścić się w następujących normach:

  • 11-44,3 ng/ml w pierwszym trymestrze ciąży
  • 25,4-83,3 ng/ml w drugim trymestrze ciąży
  • 58,7-214 ng/ml w trzecim trymestrze ciąży

Niedobór progesteronu a poronienie

Niedobór progesteronu jest szczególnie niebezpieczny na początku ciąży. Hormon ten ma ogromny wpływ na powodzenie procesu zagnieżdżenia się zarodka w macicy. Niedobór progesteronu może więc wywołać poronienie.

Przyczyną poronienia, które jest spowodowane niedoborem progesteronu może dojść także na późniejszym etapie ciąży. Zbyt niskie stężenie tego hormonu może prowadzić do bolesnych skurczy, które również mogą przyczynić się do różnych komplikacji i wywołać poronienie.

Aby uniknąć poronienia wywołanego niedoborem progesteronu, należy wszelkie niepokojące objawy konsultować z lekarzem. Oceni on stan pacjentki oraz zleci odpowiednie badania. Dzięki temu spróbuje on zapobiec przykrym konsekwencjom niedoboru progesteronu. 

Źródło:

Bomba-Opoń, D., Czajkowski, K., Karowicz-Bilińska, A., Kotarski, J., Nowak-Markwitz, E., Oszukowski, P., Paszkowski T., Poręba R.,  Wielgoś, M. (2015). Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące stosowania progesteronu w ginekologii i położnictwie. Ginekologia Polska, 86, 234-238.