Diagnostyka przyczyn poronień

Poronienie, czyli samoistne przerwanie ciąży trwającej krócej niż 22 tygodnie jest jednym z najczęstszych i najgorszych powikłań. Emocje, jakie towarzyszą niedoszłym rodzicom po poronieniu są nie do opisania. Analizowanie skutków swoich zachowań często wpędza ich w jeszcze większe rozgoryczenie i smutek. Jednak wiele przykrych zdarzeń nie ma nic wspólnego z postępowaniem ciężarnej, ale mają na to wpływ szczególnie czynniki genetyczne, bądź immunologiczne. 

Przyczyny poronień – co najczęściej powoduje utratę ciąży? 
Badania po poronieniu – skuteczne i pewne w diagnostyce przyczyn poronień
Badania genetyczne płodu – co to za badania? Kiedy i jak najlepiej je wykonać?
Do czego jest potrzebna analiza przyczyn poronienia?

Przyczyny poronień – co najczęściej powoduje utratę ciąży?

Poronienie należy do tych powikłań, które mimo dynamicznego rozwoju medycyny prenatalnej nadal zdarzają się dosyć często. Do najczęstszych przyczyn zaliczamy:

  • Zaburzenia hormonalne – są jednym z głównych czynników powodujących trudności z zajściem w  ciążę oraz jej donoszenie. Należą do nich przede wszystkim choroby tarczycy i cukrzyca.
  • Wady genetyczne u zarodka lub rodziców, zaliczamy do nich nieprawidłowości dotyczące liczby, bądź budowy chromosomów zarodka. Powtarzające się poronienia mogą również dotyczyć rodziców, u których stwierdzono obecność nieprawidłowego kariotypu.
  • Trombofilia, czyli choroba bezpośrednio wiążąca się z zaburzeniami krzepnięcia krwi. Przez zmiany zakrzepowe zarodek ma problemy z zagnieżdżeniem się w macicy, przyczyniają się także do ograniczeń wzrostu płodu oraz utraty ciąży.
  • Nieprawidłowości w budowie macicy , przykładem takich zaburzeń mogą być: mięśniaki macicy, macica przegrodzona oraz niewydolność szyjki macicy.

Badania po poronieniu – skuteczne i pewne w diagnostyce przyczyn poronień

Istnieje wiele schorzeń, przez które nie jest możliwe donoszenie ciąży do końca. Aby zapobiec przykrym zdarzeniom w przyszłości warto wykonać badania po poronieniu, dzięki którym możemy poznać przyczynę przedwczesnego zakończenia ciąży. Dzięki temu lekarz jest w stanie wprowadzić odpowiednie leczenie oraz zaplanować prowadzenie ciąży w sposób, który pozwoli na urodzenie zdrowego dziecka. Po poronieniach specjalista zleca badania genetyczne, histopatologiczne, anatomiczne, hormonalne, immunologiczne oraz badanie nasienia.

Badania genetyczne płodu – co to za badania? Kiedy i jak najlepiej je wykonać?

Przyczyną większości poronień są wady chromosomowe zarodka lub płodu. By zminimalizować ryzyko utraty ciąży niezbędne są badania genetyczne płodu po poronieniu, umożliwiające trafne rozpoznanie problemu. Badania wykonywane przy użyciu innowacyjnych technologii są w stanie wykryć wszelkie aberracje chromosomowe, dokładnie badając próbkę materiału genetycznego. Pierwszym etapem jest pobranie w szpitalu próbki do badania i przekazanie go do laboratorium.  W większości przypadków, jeżeli materiał DNA pobrany został prawidłowo można precyzyjnie stwierdzić , czy przerwanie ciąży było wywołane czynnikami genetycznymi. W niektórych przypadkach konieczne jest także pobranie próbki DNA matki. Najlepszym rozwiązaniem byłaby diagnostyka każdego poronienia, w takim wypadku lekarz ma odpowiednie pole do działania i może wdrożyć zalecany proces leczenia.

Do czego jest potrzebna analiza przyczyn poronienia?

Dzięki analizie przyczyn poronienia możemy poznać przyczynę dramatycznych wydarzeń, które spotkały niedoszłych rodziców. Po stracie dziecka większość rodziców mierzy się z wyrzutami sumienia i traumą, która niekiedy ciągnie się latami. Męczące wyrzuty sumienia dają się we znaki, a rodzice obarczają się coraz bardziej, nie znając przyczyny przerwania ciąży. Istotnym aspektem pomocy psychologicznej takim osobom jest poznanie tej przyczyny, która nie zawsze leży po stronie ciężarnej. Badając czynniki, które spowodowały stratę dziecka, istnieje także możliwość określenia prawdopodobieństwa utrzymania kolejnej ciąży. Dzięki temu łatwiej jest wrócić do pożądanej kondycji psychicznej i powoli spojrzeć na wszystko z szerszej perspektywy. Dzięki podjętemu leczeniu możemy nadal snuć plany i marzenia odnośnie potomstwa i cieszyć się każdym dniem. Poznanie przyczyn poronienia jest niezbędne także, aby w przyszłości uniknąć pewnych komplikacji, które mogą wystąpić.