Dlaczego w ogóle dochodzi do poronienia?

Poronienie to utrata ciąży przed 22 tygodniem. Do poronień dochodzi nawet w połowie ciąży i nie zawsze możliwe jest ustalenie przyczyn tego stanu. Za większość przypadków odpowiadają zaburzenia genetyczne płodu, ale utrata ciąży może być spowodowana chorobami przewlekłymi matki, silnym stresem czy czynnikami środowiskowymi.

Poronienie – czy wiek rodziców ma znaczenie?
Poronienie – jak długo trzeba czekać, aby ponownie starać się o ciążę?
Jakie są objawy poronienia?
Poronienie – jakie są rodzaje badań po poronieniu?

Poronienie – czy wiek rodziców ma znaczenie?

Statystyki wskazują, że wraz z upływem czasu jakość kobiecych komórek jajowych ulega pogorszeniu. Z tego powodu nawet 51% ciąż po 40 roku życia może zakończyć się poronieniem – dla porównania, u kobiet w wieku 20-24 lat odsetek ten wynosi 11%. Czynnikiem ryzyka zwiększającym możliwość poronienia jest również wiek ojca powyżej 40 roku życia. Jak widać, wiek rodziców może mieć wpływ na donoszenie ciąży, a także sam proces zapłodnienia.

Poronienie – jak długo trzeba czekać, aby ponownie starać się o ciążę?

Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników zaleca, by po przebytym poronieniu wstrzymać się z kolejną ciążą przez okres 3 miesięcy. W tym czasie organizm może się zregenerować i przygotować do kolejnej ciąży. Pod względem biologicznym wcześniejsze zapłodnienie jest możliwe, jednak może stanowić duże obciążenie dla osłabionego organizmu matki.

Jakie są objawy poronienia?

Do poronienia może dojść praktycznie bez wcześniejszych objawów, chociaż na ogół wcześniej pojawiają się czynniki sugerujące nieprawidłowości. Poronieniu mogą towarzyszyć bóle i skurcze podbrzusza, a także plamienie czy krwawienie z dróg rodnych. Kobieta może odczuwać pogorszenie samopoczucia, w tym również podwyższoną temperaturę ciała.

Poronienie – jakie są rodzaje badań po poronieniu?

Po poronieniu można wykonać badania genetyczne, które pozwolą ustalić, czy utrata ciąży była związana z zaburzeniami DNA płodu. Rodzice powinni wykonać badanie kariotypu, które wskaże ewentualne nieprawidłowości w obrębie ich genów. Zaburzenia mogą nie dawać objawów u rodzica, a jednocześnie mogą zostać odziedziczone przez potomstwo przyczyniając się do poronienia. Lekarz prowadzący ciążę może zalecić również inne badania po poronieniu, np. w kierunku wykrycia trombofilii wrodzonej