Dlaczego warto wykonywać badanie płci po poronieniu?

Poronienie to traumatyczne wydarzenie dla rodziców, wiążące się z szokiem i niedowierzaniem. Rodzice powinni pamiętać o możliwości wykonania badań poronionego płodu, dzięki którym można nie tylko ustalić przyczynę utraty ciąży, ale również określić płeć dziecka. Bez odpowiedniego zabezpieczenia materiału genetycznego nie będzie to możliwe.

Kiedy wykonuje się badania płci poronionego płodu?
W jakich sytuacjach wykonuje się badanie określające płeć poronionego płodu?
Co daje badanie płci poronionego płodu?
Jak wykonać badanie płci poronionego płodu?

Kiedy wykonuje się badania płci poronionego płodu?

Badanie płci poronionego płodu wykonuje się nawet na bardzo wczesnym etapie ciąży (4-6 tydzień), kiedy lekarz nie jest w stanie określić płci dziecka za pomocą USG. Bardzo ważne jest zabezpieczenie odpowiedniej próbki do badań, ponieważ jest to jedyna metoda na ustalenie płci płodu. Badanie można wykonać, jeśli do poronienia dojdzie w domu, jak i w szpitalu.

W jakich sytuacjach wykonuje się badanie określające płeć poronionego płodu

Badanie płci poronionego płodu wykonuje się na życzenie rodziców dziecka, jednak należy pamiętać o zabezpieczeniu materiału z poronienia w domu lub poprosić o to lekarza/położną w szpitalu. Badanie genetyczne płci nie jest wymagane, wykonuje się je całkowicie dobrowolnie i w ramach usługi prywatnej. Nie zawsze para decyduje się na takie badanie, chociaż przynosi ono wiele korzyści.

Co daje badanie płci poronionego płodu?

Ustalenie płci dziecka pozwala szpitalowi wydać Kartę Martwego Urodzenia na podstawie której w USC otrzymuje się akt urodzenia z adnotacją o urodzeniu martwym. Wyłącznie na tej podstawie można starać się o zasiłek pogrzebowy w wysokości 4000 złotych, który może pomóc w pokryciu kosztów pogrzebu. Ustalenie płci i zyskanie aktu urodzenia martwego jest niezbędne do wykorzystania przez matkę przysługujących jej praw po poronieniu urlopu macierzyńskiego w wymiarze 56 dni – przysługuje on bez względu na to, na jakim etapie ciąży doszło do poronienia.

Jak wykonać badanie płci poronionego płodu?

Do badania płci poronionego płodu wymagane jest zabezpieczenie materiału genetycznego pochodzącego od dziecka. Może to być fragment kosmówki, pępowiny czy łożyska, umieszczone w soli fizjologicznej. Możliwe jest również wykorzystanie bloczków parafinowych, które zabezpieczane są po poronieniach w szpitalu. Można wystąpić o ich wydanie, kiedy zostaną wykonane badania histopatologiczne – z reguły trwa to ok. 2 tygodni.