Jak przeżyć żałobę po poronieniu?

Poronienie wiąże się z ogromnym cierpieniem, poczuciem starty i żałobą. Jej przeżycie to sprawa bardzo indywidualna, jednak mimo to istnieje 5 etapów żałoby po poronieniu, przez które przechodzi większość rodziców.

żałoba po poronieniu

Spis treści:

  1. Jak długo trwa żałoba po poronieniu?
  2. 5 etapów żałoby po poronieniu
  3. Jak przeżyć żałobę po nienarodzonym dziecku?

Jak długo trwa żałoba po poronieniu?

Czas żałoby po poronieniu nie jest ściśle określony. Niektórym na pogodzenie się ze stratą wystarczy kilka tygodni, a inni potrzebują nawet dwóch lat. Po poronieniu warto pozwolić sobie na spokojne przeżycie żałoby i powrót do równowagi psychicznej. Pospieszanie tego procesu może zwiększyć cierpienie i być bardzo szkodliwe dla naszego zdrowia psychicznego.

5 etapów żałoby po poronieniu

W psychologii wyróżnia się 5 etapów żałoby po poronieniu:

  • Etap 1 – szok i zaprzeczanie. Jako pierwszy po poronieniu przychodzi szok. Kobiety nie dowierzają w to, co się stało i temu zaprzeczają. W tym etapie żałoby często pojawia się wzburzenie i ogromna rozpacz.
  • Etap 2 – uświadomienie sobie straty. W drugim etapie żałoby do kobiety dociera, że straciła dziecko. Pojawia się wtedy poczucie winy, uczucie bezradności i drażliwość. Kobieta w drugim etapie żałoby może mieć również problemy ze snem i odżywianiem oraz odczuwać ciągłe zmęczenie.
  • Etap 3 – wyczerpanie. Na tym etapie zmęczenie psychiczne i fizyczne najbardziej daje o sobie znać. Pojawia się obniżona odporność, wycofanie i zamknięcie się w sobie. Objawy etapu 3 przypominać mogą depresję, dlatego warto udać się po pomoc, jeśli czujemy, że etap ten trwa zbyt długo.
  • Etap 4 – odzyskiwanie równowagi. Na tym etapie zaczynamy powoli wracać do równowagi psychicznej. Kobiety bardzo często podczas tej fazy zaczynają wracać do życia społecznego. Przestają także czuć się ciągle zmęczone oraz mieć problemy ze snem.
  • Etap 5 – akceptacja. W tej fazie żałoby jesteśmy już pogodzeni ze stratą. Wspomnienie o poronieniu cały czas wywołuje w nas smutek, ale nie jest ono już tak dotkliwe, jak wcześniej. Wiele par podczas piątego etapu zaczyna myśleć o kolejnej ciąży.

Jak przeżyć żałobę po nienarodzonym dziecku?

Wiele par po utracie ciąży zastanawia się jak przeżyć żałobę. Najważniejszy jest w niej czas. Poronienie jest bardzo trudnym doświadczeniem, dlatego powinno się pozwolić sobie na spokojne pogodzenie się ze stratą. Podczas żałoby bardzo pomocne jest również wsparcie bliskich oraz rozmowa z osobą, która również doznała poronienia. Potrzebna może być również wizyta u psychologa lub psychoterapeuty. Fachowe wsparcie może znacznie przyspieszyć odzyskanie równowagi psychicznej.