Jak wygląda poronienie – czy można mu zapobiec?

Wiele kobiet ciężarnych obawia się tego, jak wygląda poronienie. Nie warto na silę szukać symptomów przedwczesnego zakończenia ciąży. Jeśli ciąża jest już stwierdzona to z pewnością poronienia nie da się przeoczyć. Niekiedy da się zapobiec poronieniu, jednak może być to trudne i zależy od przyczyny tego stanu.

Badania genetyczne po poronieniu – jakie są najczęstsze przyczyny poronienia?
Badania genetyczne po poronieniu – jakie są objawy poronienia?
Dlaczego kobieta powinna zdecydować się na badania genetyczne po poronieniu?
Badania genetyczne po poronieniu – jak wyglądają takie badania?

Jak wygląda poronienie – jak rozpoznać poronienie ?

Jak wygląda poronienie – najczęściej zwiastuje je ból podbrzusza o różnym stopniu nasilenia, któremu mogą towarzyszyć skurcze. Charakterystyczne przy poronieniu jest krwawienie z dróg rodnych, szczególnie jeśli towarzyszą mu skrzepy. Rzadziej pojawia się samo plamienie. Jednocześnie ciężarna może odczuwać bóle w krzyżu i szereg objawów podobnych do zbliżającej się miesiączki.

Jak wygląda poronienie – co zrobić jeśli poroni się w domu?

Przebyte poronienie wymaga zgłoszenia się do lekarza ginekologa lub na SOR najbliższego szpitala – jest to stan, w którym może dojść do powikłań, takich jak krwotok czy zakażenie. Pogorszenie stanu zdrowia może mieć miejsce nawet po kilku dniach. Warto zachować zdrowy rozsądek i zabezpieczyć w soli fizjologicznej próbki do badania genetycznego po poronieniu – może to być fragment kosmówki czy pępowiny.

Jak wygląda poronienie – dlaczego warto zrobić badania po poronieniu?

Bez względu na to, jak wygląda poronienie, badania po poronieniach mogą pomóc w ustaleniu przyczyny przedwczesnego zakończenia ciąży. Badania genetyczne materiału z poronienia pozwalają sprawdzić, czy płód był obciążony wadami genetycznymi, które stały się przyczyną poronienia. W ten sposób para może również dowiedzieć się, czy podczas kolejnej ciąży znów wystąpi ryzyko poronienia.

Jak wygląda poronienie – czy badania dziecka po poronieniu są refundowane ?

Badania genetyczne dziecka po poronieniu nie są refundowane przez NFZ. Wyjątkiem jest badanie histopatologiczne, które nie ustala jednak przyczyny poronienia, a wykrywa np. stan zapalny w obrębie badanych tkanek. Jest ono wykonywane zawsze wtedy, kiedy do poronienia dochodzi w szpitalu. Badania genetyczne płodu po poronieniu są analizą wykonywaną prywatnie – należy za nie zapłacić z własnej kieszeni.