Jakie są wczesne objawy poronienia? Czy poronienie można zatrzymać?

Objawy poronienia zwykle są niemożliwe do przeoczenia, szczególnie jeśli ciąża jest już potwierdzona przez lekarza. Niestety, kiedy poronienie jest w toku, proces jest praktycznie niemożliwy do zatrzymania. Wszelkie niepokojące symptomy ze strony organizmu ciężarnej nie powinny być bagatelizowane – zaleca się wówczas odpoczynek i zgłoszenie do lekarza ginekologa. 

Najczęstsze objawy poronienia, jak je rozpoznać ?
Objawy poronienia – czy zawsze muszą wystąpić bóle brzucha?
Objawy poronienia – jakie kroki należy podjąć ?
Objawy poronienia – jakie badania genetyczne po poronieniu warto zrobić ?

Najczęstsze objawy poronienia, jak je rozpoznać ?

Kiedy dochodzi do poronienia, typowymi objawami są skurcze podbrzusza, którym towarzyszą dolegliwości bólowe oraz krwawienie o zróżnicowanym stopniu nasilenia. Początkowo krwawienie może być niewielkie, jednak w toku poronienia nasila się, a krew często zawiera skrzepy. Ciężarna może być rozdrażniona, niekiedy pojawiają się dreszcze i gorączka. Poronienie może mieć także łagodny przebieg, przypominając wówczas dolegliwości towarzyszące menstruacji.

Objawy poronienia – czy zawsze muszą wystąpić bóle brzucha?

Zazwyczaj utracie ciąży towarzyszą bóle brzucha, które wynikają z czynności skurczowej macicy. Na wczesnym etapie ciąży na ogół przypominają one menstruację, jednak nie jest to regułą i dolegliwości bólowe mogą okazać się znacznie silniejsze. Objawy poronienia to kwestia indywidualna, dlatego może się zdarzyć, że proces przebiega praktycznie bez bólu i krwawienia. Zdarza się tak na bardzo wczesnym etapie ciąży, kiedy odmienny stan zwykle nie jest jeszcze potwierdzony przez lekarza.

Objawy poronienia – jakie kroki należy podjąć ?

Kiedy pojawią się pierwsze objawy poronienia, ciężarna powinna jak najszybciej skontaktować się z lekarzem ginekologiem lub położną. Szczególnie niepokojące są skurcze oraz krwawienie z dróg rodnych. Konieczne jest szybkie udanie się do przychodni ginekologicznej lub na SOR najbliższego szpitala. Może się okazać, że niepokojące objawy są wcale nie są poronieniem w toku, a tętno płodu jest obecne. Wówczas istnieje szansa na uratowanie ciąży.

Objawy poronienia – jakie badania genetyczne po poronieniu warto zrobić ?

Już po pierwszym poronieniu wiele par decyduje się na wykonanie badań mających na celu ustalenie przyczyn utraty ciąży. Jeśli zostały zabezpieczone próbki materiału poronnego to wówczas możliwe jest wykonanie badanie materiału z poronienia. Przy poronieniach warto wykonać podstawowe badania laboratoryjne, w tym badania poziomu hormonów płciowych u ciężarnej, a także badanie kariotypu pary. Inne badania mogące pomóc w ustaleniu przyczyny poronienia to np. panel genetyczny w kierunku trombofilii wrodzonej lub niepłodności immunologicznej.