Jakiej próbki wymagają badania genetyczne poronionego płodu?

Badanie genetyczne poronionego płodu wykonywane są na życzenie pary – można zlecić je w ramach prywatnej diagnostyki. Wbrew swojej nazwie, badania takie nie wymagają badania tkanek pochodzących bezpośrednio od płodu. W tym celu wykorzystuje się np. fragment kosmówki czy pępowiny, które również zawierają materiał genetyczny.

Badanie genetyczne poronionego płodu – rodzaje badań po poronieniu
Badanie genetyczne poronionego płodu – przyczyny poronienia
Ile kosztuje badanie genetyczne poronionego płodu ?
Badanie genetyczne poronionego płodu – objawy poronienia

Badanie genetyczne poronionego płodu – rodzaje badań po poronieniu

Badanie genetyczne poronionego płodu może być wykonywane, jako kompleksowa diagnostyka mająca na celu określenie, czy płód był obciążony zaburzeniami w obrębie DNA. Inny tylko badania ma na celu wyłącznie określenie płci płodu. Badania genetyczne martwego płodu różnią się nie tylko zakresem, ale również czasem oczekiwania na wynik i ceną.

Badanie genetyczne poronionego płodu – przyczyny poronienia

Badanie genetyczne poronionego płodu może pomóc w ustaleniu przyczyn poronienia. Według statystyk nawet 60-80% poronień jest spowodowanych nieprawidłowościami genetycznymi płodu, które powstają już w chwili zapłodnienia. Jeśli badanie nie wskaże nieprawidłowości oznacza to, że należy szukać innej przyczyny poronienia i konieczne są dodatkowe badania np. analiza kariotypu czy badania hormonalne.

Ile kosztuje badanie genetyczne poronionego płodu ?

Badanie genetyczne materiału z poronienia cena zależy od zakresu wybranego badania. Już za około 400 złotych można wykonać badanie na ustalenie płci po poronieniu bez względu na etap ciąży. Analizy o kompleksowym zakresie, podczas których określana jest zarówno płeć płodu, jak i wykrywane są ewentualne wady genetyczne kosztują więcej. Cena takiego badania po poronieniu wynosi 1600-1700 złotych.

Badanie genetyczne poronionego płodu – objawy poronienia

Ciężarna odczuwająca wszelkie niepokojące objawy powinna zgłosić się do lekarza – zagrożenie poronieniem może zmienić się w stan zagrażający ciąży. Do objawów poronienia należy ból podbrzusza, zwykle połączony ze skurczami przypominającymi menstruację. Pojawia się także krwawienie z dróg rodnych, któremu może towarzyszyć wydalanie skrzepów. Poronieniu rzadziej może towarzyszyć wyłącznie plamienie.