Święta po poronieniu – jak sobie poradzić?

Pierwsze – i nie tylko – Święta po poronieniu to bardzo trudny okres dla osieroconych rodziców. Wokół szczęśliwe rodziny, uśmiechnięte dzieci, a przy świątecznym stole bliscy, którzy być może nie do końca rozumieją przeżywane emocje… Jak poradzić sobie w tym szczególnym czasie i na co się przygotować?

święta po poronieniu

Święta po poronieniu -jak sobie poradzić?

  1. Pamiętaj, że możesz spędzić Święta tak, jak chcesz
  2. Bądź w zgodzie ze sobą
  3. Zastanów się, komu chcesz powiedzieć o stracie
  4. Jeśli masz inne dzieci, przygotuj je na Święta po poronieniu
  5. Nie bój się zaakcentować obecności dziecka
  6. W rodzinie są małe dzieci? Przygotuj się na to
  7. Jeśli dziecko zostało pochowane, odwiedź jego grób
  8. Przygotuj się na „nietrafione życzenia”
  9. Nie miej poczucia winy, jeśli dobrze się bawisz
  10. Nie wymagaj od siebie zbyt dużo
  11. Pamiętaj, że każdy inaczej przeżywa stratę

1. Pamiętaj, że możesz spędzić Święta tak, jak chcesz

Być może siedzenie przy świątecznym stole to ostatnia rzecz, na jaką masz ochotę. I masz prawo do tego, żeby spędzić Święta w łóżku w piżamie czy w małej chatce w górach. Nie musisz robić tego, czego oczekują od Ciebie inni. Zastanów się jednak, czy obecność rodziny i przyjaciół nie podniesie Cię na duchu? Może ten czas pomoże Ci odczuć, że masz przy sobie bliskich ludzi?

2. Bądź w zgodzie ze sobą

Zastanów się, jak chcesz spędzić Święta po poronieniu, by czuć jak najmniej negatywnych emocji. Określ, jakie masz potrzeby, na co masz w tym okresie ochotę, a czego na pewno nie chcesz robić. Nie bój się opowiedzieć o swoich przemyśleniach, emocjach i uczuciach bliskim. Może się okazać, że Twoja rodzina nie zdaje sobie po prostu sprawy z Twojej perspektywy.

3. Zastanów się, komu chcesz powiedzieć o stracie

Może nie wszyscy wiedzą o poronieniu? Jeszcze przed rodzinnym spotkaniem warto zastanowić się, czy chcesz dzielić się swoim przeżyciem z każdym członkiem rodziny. Jeśli wiesz, że w Święta spotkasz nielubianą ciocię, której nie chcesz mówić o stracie dziecka – poproś wszystkie inne osoby o dyskrecję.

4. Jeśli masz inne dzieci, przygotuj je na Święta po poronieniu

Dla nich te Święta też będą trochę inne – bez względu na wiek. Przede wszystkim warto powiedzieć im (jeśli jeszcze nie wiedzą), dlaczego rodzice mogą być trochę smutni. Może się też okazać, że nie masz ochoty oglądać stajenki w kościele, dekorować pierników czy ubierać choinki. Warto w takich sytuacjach znaleźć dla siebie „zastępstwo”. Może dziadkowie, chrzestni czy inni bliscy chętnie spędzą czas z Twoimi dziećmi, a Ty nie będziesz musiała/musiał udawać, że świąteczne przygotowania sprawiają Ci radość?

5. Nie bój się zaakcentować obecności dziecka

Jeśli czujesz, że Twoje dziecko powinno być w Święta obecne, wyraź to. Dodatkowe nakrycie specjalnie dla niego (oprócz talerza dla zbłąkanego wędrowca), mały prezent pod choinką, zapalona świeczka… To wszystko może pomóc Ci uczcić jego pamięć.

6. W rodzinie są małe dzieci? Przygotuj się na to

Dla niektórych osób widok małych dzieci czy spędzanie z nim czasu zaraz po poronieniu jest zbyt trudne. Jeśli wiesz, że nie dasz rady bawić się z dziećmi z rodziny czy brać ich na ręce, powiedz o tym. Jeśli jasno wyrazisz swoje emocje i obawy, rodzina na pewno je zrozumie.

7. Jeśli dziecko zostało pochowane, odwiedź jego grób

Oczywiście tylko wtedy, jeśli tego potrzebujesz. W Święta odwiedzamy przecież zmarłych rodziców, dziadków czy przyjaciół – wszystkich bliskich, z którymi chcielibyśmy je spędzić. To naturalne, że chcesz spotkać się też ze swoim dzieckiem. Możesz wybrać się na cmentarz sam/sama lub z rodziną. Może to dobra okazja, żeby porozmawiać z bliskimi o swoim doświadczeniu?

8. Przygotuj się na „nietrafione życzenia”

„Żebyśmy kolejne Święta spędzili w większym gronie”, „Żeby już niedługo Wasza rodzina się powiększyła”, „Dużo dzieci”… Pamiętaj, że takie życzenia nie wynikają z chęci zranienia Cię. Bliscy na pewno mają dobre intencje – to po prostu niewiedza. Może przed Świętami warto podesłać bliskim artykuł na ten temat?

Zobacz: Tego nie mów rodzicom po poronieniu

9. Nie miej poczucia winy, jeśli dobrze się bawisz

Jeśli Święta są dla Ciebie źródłem radości, gdy dużo się śmiejesz, rozmawiasz z bliskimi i po prostu cieszysz tym szczególnym czasem – nie musisz mieć poczucia winy. Masz prawo do szczęścia, nawet jeśli Twoje dziecko odeszło całkiem niedawno. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz przeżyć żałobę, a nie od tego, co wydaje się być narzucone. Spotkania z rodziną czy znajomymi są pomocne w powrocie do normalnego funkcjonowania, pozwalają na chwilę oderwać swoje myśli od poronienia.

10. Nie wymagaj od siebie zbyt dużo

Nic się nie stanie, jeśli nie posprzątasz mieszkania czy nie upieczesz ciasta. To wcale nie jest w czasie Świąt najważniejsze. Niektóre osoby lubią być zajęte, ale inne w czasie takich świątecznych przygotowań czują zbyt duży stres. To samo dotyczy Twoich emocji – jeśli czujesz, że po policzkach zaraz polecą łzy, nie tłum tych uczuć i nie wymagaj od siebie całkowitego spokoju.

11. Pamiętaj, że każdy inaczej przeżywa stratę

Nie ma uniwersalnych rad, jak przeżyć żałobę ani jak przetrwać Święta po poronieniu. Być może żaden z powyższych punktów nie będzie więc dla Ciebie odpowiedni? Pamiętaj, że to tylko wskazówki, które wcale nie muszą odpowiadać każdemu. Mamy jednak nadzieję, że chociaż trochę pomogą Ci w tym szczególnym okresie.


Sprawdź:


5/5 - (10 głosów / głosy)

2 thoughts on “Święta po poronieniu – jak sobie poradzić?

  1. Chociaż artykuł napisany przed Bożym Narodzeniem, wskazówki są bardzo przydatne też teraz – przed Wielkanocą. Eh, ciężko będzie mi przetrwać te święta 🙁 jak sobie radzicie?

  2. Święta Wielkanocne, w ogóle ich nie czuję. A życzenia kuzynów że zdjęciami ich dzieci bolą jak nigdy…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *