Poronienie co dalej – jak sobie radzić ze stresem?
Poronienie co dalej – czy warto wykonać badania genetyczne?
Poronienie co dalej – pogrzeb po poronieniu
Poronienie co dalej – jak przygotować się do kolejnej ciąży?
Poronienie co dalej – jak sobie radzić ze stresem?
Najczęściej kobieta po utracie ciąży jest przygnębiona, popada w depresję, nie ma siły na codzienne czynności. Ważne jest aby jej nie oskarżać, dać jej czas aby przeżyła żałobę w swoim tempie, być w stosunku do niej empatycznym, wyrozumiałym, nie krytykować. Niestety bliscy nierzadko umniejszają problem, obrzucają winą czy namawiają do zajścia w kolejną ciążę, mimo tak niedawnej straty. Sama kobieta mogłaby zacząć uczęszczać na terapię z psychologiem, który poprowadziłby ją przez wszystkie etapy żałoby po poronieniu, pozwolił jej na przeżywanie uczuć, jednak i tutaj ważna jest akceptacja ze strony bliskich.
Poronienie co dalej – czy warto wykonać badania genetyczne?
Kobiety po stracie ciąży chcą się dowiedzieć, jaki jest tego powód. W ponad połowie przypadków powodem jest wada chromosomalna, niezależna od rodziców. Warto przeprowadzić jednak takie badania, część z nich można wykonać na Narodowy Fundusz Zdrowia (są niestety wykonywane tylko w określonych sytuacjach, np. poronienia nawykowe), jednak ze względu na długi czas oczekiwania, pary decydują się na badanie genetyczne płodu w prywatnym laboratorium, gdzie ceny różnych pakietów wahają się od 300 zł do 1200 zł. Wykonanie takich badań umożliwia utrzymanie następnej ciąży.
Poronienie co dalej – pogrzeb po poronieniu
Wiele rodziców po utracie dziecka, chciałoby aby odbył się dla niego pogrzeb. Nie jest to co prawda obowiązkowe, jednak pozwala rodzicom pogodzić się częściowo z stratą i daje poczucie, że dziecko jednak jest nadal z nimi i mogą je odwiedzać. Jeżeli rodzice mają taką wolę, wystarczy uzupełnić wszelką papierologię, zbadać płeć dziecka (do 16 tygodnia ciąży pomaga w tym badanie DNA) i udać się z wynikami do Urzędu Stanu Cywilnego. Dzięki temu przysługuje jej zasiłek pogrzebowy i w pełni płatny 8 tygodniowy urlop macierzyński.
Poronienie co dalej – jak przygotować się do kolejnej ciąży?
Następna ciąża może być stresująca dla rodziców, jednak nie musi. Zanim zdecyduje się o kolejnych staraniach warto zrobić badania ogólne, morfologie, warto też z tego powodu trzymać wyniki badań po poronieniu aby lekarz wiedział czego można się spodziewać i jak przeciwdziałać kolejnej stracie. Warto jednak zdecydować się na kolejną ciążę zgodnie z samym sobą. Jeżeli kobieta nie czuje się pewnie, warto dokończyć terapię aby być spokojniejszym. Lekarze zalecają pół roczny odpoczynek aby zarówno ciało jak i umysł się zregenerowało. Jeżeli kobieta zostaje zapłodniona, lekarze przepisują progesteron i proponują ograniczenie stresu i wysiłku fizycznego, przynajmniej w pierwszych tygodniach ciąży. Ciężarna w tym okresie powinna skupić się na sobie i spokojnych zajęciach, takich jak czytanie książek, lekki sport, rozwijanie zainteresowań.