Poronienie to traumatyczne przeżycie dla każdej pary. Należy jednak podkreślić, że utrata pojedynczej ciąży nie przekreśla jednak szans na zostanie rodzicem w przyszłości. Specjalistyczne badania po poronieniach pomogą uporać się ze stratą oraz należycie przygotować do kolejnych starań o dziecko.
Badania przed ciążą po poronieniu
Jak dokładnie wyliczyć szanse na ciążę po poronieniu?
Niezbędne badania po wczesnym poronieniu
Badanie kariotypu – czy warto robić po poronieniu?
Badania przed ciążą po poronieniu
Badania po poronieniu wykonuje się z kilku powodów. Jednym z nich jest uporanie się ze stratą – poznanie przyczyny poronienia i dowiedzenie się, że rodzice nie mieli żadnego wpływu na utratę ciąży działa korzystnie na psychikę pary, która straciła dziecko.
Kolejny powód to formalności – badania po poronieniu to między innymi identyfikacja płci. Znajomość płci nienarodzonego dziecka jest konieczna, by można je było zarejestrować w Urzędzie Stanu Cywilnego, co w następstwie umożliwia rodzicom ubieganie się o przysługujące im prawa po poronieniu, np. zasiłek pogrzebowy lub urlop macierzyński.
Jak dokładnie wyliczyć szanse na ciążę po poronieniu?
Szacuje się, że po pierwszym poronieniu szanse na urodzenie zdrowego dziecka wynoszą aż 88%. Wynika to z faktu, że większość poronień ma charakter losowy i samoistny – wady genetyczne, które do nich doprowadziły, nie pojawiają się w kolejnej ciąży.
Niezbędne badania po wczesnym poronieniu
Jednym z pierwszych badań, jakie wykonuje się po poronieniu, jest badanie chorób genetycznych płodu jako przyczyny poronienia. Wykonuje się je, by potwierdzić lub wykluczyć obecność aberracji chromosomowych, które doprowadziły do utraty ciąży.
Badanie kariotypu – czy warto robić po poronieniu?
W sytuacji, gdy badanie płodu nie przyniosło satysfakcjonującej odpowiedzi na pytanie, dlaczego doszło do utraty ciąży, warto przebadać rodziców. Badanie kariotypu może wskazać istotne przyczyny poronienia i tym samym, wpłynąć na przygotowania do kolejnej ciąży. Wdrożenie ewentualnego leczenia pozwoli parze odzyskać szanse na zdrowe potomstwo w przyszłości.