Poronienie to utrata ciąży przed 22 tygodniem. Często trudno jest znaleźć przyczynę poronienia bez zlecenia specjalistycznych badań. Jedno poronienie nie oznacza, że kolejna ciąża również zakończy się przedwcześnie. Większość par ma normalne szanse na poczęcie i donoszenie zdrowej ciąży, nawet jeśli w przeszłości zmierzyli się z utratą dziecka.
Jakie są najczęściej występujące przyczyny poronienia ?
Jak zabezpieczyć próbkę z poronienia do badan genetycznych?
Poronienie – od jakich badań rozpocząć diagnostykę?
Jak leczyć poronienia nawykowe ?
Jakie są najczęściej występujące przyczyny poronienia ?
Nawet 60% – 80% poronień jest spowodowanych zaburzeniami genetycznymi zarodka/płodu – wówczas do poronienia dochodzi na ogół na wczesny etapie ciąży. Wady genetyczne mogą być dziedziczone od rodziców, zdarza się jednak, że występują samoistnie. Do innych przyczyn poronień należą zaburzenia hormonalne, przebyte choroby czy nieprawidłowa anatomia narządów rozrodczych żeńskich.
Jak zabezpieczyć próbkę z poronienia do badań genetycznych?
Zabezpieczenie próbki materiału poronnego pozwala na wykonanie badań genetycznych płodu po poronieniu, dzięki którym można potwierdzić lub wykluczyć zaburzenia genetyczne. Próbka kosmówki czy pępowiny powinna zostać zabezpieczona w roztworze soli fizjologicznej i następnie przesłana do laboratorium. Jeśli poronienie ma miejsce w szpitalu to wówczas o zabezpieczenie odpowiedniej próbki warto poprosić personel.
Poronienie – od jakich badań rozpocząć diagnostykę?
Jeśli możliwe jest zabezpieczenie materiału poronnego to diagnostykę poronień należy zacząć od badań genetycznych. Para powinna poddać się badaniu kariotypu, a także wykonać badania hormonalne. W przypadku mężczyzn zaleca się ponadto wykonanie badania nasienia. Te podstawowe badania są w stanie znaleźć przyczynę poronienia – jeśli tak się nie stanie to konieczna jest dalsza diagnostyka, np. badanie KIR, badanie HLA-C czy badanie na trombofilie.
Jak leczyć poronienia nawykowe ?
Poronienia nawykowe można leczyć, jeśli zostanie określona ich przyczyna. Na podstawie wyników badań można wprowadzić leczenie hormonalne, inseminację czy nawet zapłodnienie pozaustrojowe. W przypadku stwierdzenia wad anatomicznych konieczna jest interwencja chirurgiczna. Poronienie samoistne można leczyć i nawet kilkukrotna utrata ciąży nie przekreśla szans na posiadanie potomstwa.