Poronienie – obawa kobiet w ciąży

Poronienie to wydarzenie, którego nie chciałaby przeżyć żadna kobieta. Niestety szacuje się, że dotyczy ono nawet co drugiej ciąży. Zwykle pojawia się na samym początku stanu błogosławionego. 

Czym jest poronienie i jak można mu zapobiec?
Jak rozpoznać poronienie?
Jakie są przyczyny poronienia?
Jakie są lekarskie zalecenia po poronieniu?

Czym jest poronienie i jak można mu zapobiec?

Poronienie jest przedwczesnym zakończeniem ciąży przed nadejściem 22. tygodnia ciąży. Wyróżniamy poronienie zupełne (całkowite), niezupełne (płód nie zostaje wydalony w całości i zachodzi potrzeba łyżeczkowania jamy macicy), jednoczasowe (wczesne – przed zakończeniem trzeciego miesiąca ciąży) i dwuczasowe (późne – między 13. a 22. tygodniem).

Gdy ciąża jest zagrożona zaleca się powstrzymanie od współżycia seksualnego oraz unikanie nadmiernego wysiłku fizycznego. Mając niewielkie krwawienie zwykle lekarz każe pozostać w łóżku, by podtrzymać życie płodu.

Jak rozpoznać poronienie?

Poronienie często przypomina zwykłą lub bardziej obfitą miesiączkę. Do jego najczęstszych objawów zalicza się krwawienie, skurcze oraz nietypową wydzielinę z pochwy. Lekkie krwawienie może mieć miejsce przy zagnieżdżaniu zarodka, wtedy nie ma powodów do obaw. Jeśli jednak jest ono w kolorze brązowym lub jasnoczerwonym i towarzyszą mu skurcze, nie należy tego bagatelizować. Skurcze są odczuwane w dole brzucha oraz czasami w krzyżu. W trakcie prawidłowej ciąży także się pojawiają, jednak są one lekkie i przemijają. Gdy krwawienie przytrafia się nagle, jest obfite i dostrzega się w nim skrzepy, czy fragmenty tkanek, można wtedy mówić o poronieniu. W takiej sytuacji należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Jakie są przyczyny poronienia?

Nie zawsze są znane. Tych opisanych jest bardzo wiele i zaliczyć do nich można: nieprawidłowości w budowie macicy lub miednicy, zaburzenia hormonalne, problemy immunologiczne, infekcje wirusowe i bakteryjne, wady genetyczne (są one przyczyną około 60% poronień), wiek kobiety, a także jej stan psychiczny.

Jakie są lekarskie zalecenia po poronieniu?

Po pierwszym poronieniu wykonuje się zazwyczaj szereg badań: hormony, morfologia, USG oraz zaleca zażywanie kwasu foliowego przed kolejnym poczęciem. Pacjentki, które utraciły kilka ciąż, kieruje się na badania w kierunku różyczki i chorób wenerycznych. Sprawdza się także budowę miednicy i macicy poprzez zdjęcie rentgenowskie.

Następna ciąża, po takim przykrym wydarzeniu, w przypadku poronienia samoistnego, może mieć miejsce już w następnym cyklu miesiączkowym. Warto jednak wziąć pod uwagę stan psychiczny i fizyczny przyszłej mamy, ponieważ ma to duży wpływ na kolejne ciąże.