Poronienie objawy – jakie są?

Poronienie dotyczy nawet 10-15% ciąż, z czego najwięcej strat ma miejsce do 8 tygodnia ciąży. Czasami kobieta nawet nie zdaje sobie sprawy, że doszło do poronienia – gdy ma ono miejsce na bardzo wczesnym etapie ciąży, bywa mylone z miesiączką. Poronienie objawy – jakie są i co jeszcze warto wiedzieć? Poczytaj!

Jakie są objawy poronienia, Jak wygląda poronienie samoistne, Ile trwa poronienie samoistne, Jakie są przyczyny samoistnych poronień
Jakie są objawy poronienia?
Jak wygląda poronienie samoistne?
Ile trwa poronienie samoistne?
Jakie są przyczyny samoistnych poronień?

Jakie są objawy poronienia?

Zastanawiasz się, jakie są objawy poronienia? Należą do nich przede wszystkim krwawienie i/lub plamienie z pochwy oraz bóle podbrzusza (a czasami również krzyża). Zdarza się, że występują ponadto gorączka, bóle mięśni czy dreszcze. Objawy mogące sugerować poronienie powinny być każdorazowo skonsultowane z lekarzem.

Jak wygląda poronienie samoistne?

Zatem jak wygląda poronienie samoistne? To może być zależne przede wszystkim od danego organizmu i wieku ciąży. Przy stracie na wczesnym etapie krwawienie i ból najczęściej mogą być słabsze niż przy poronieniu późniejszym.

Ile trwa poronienie samoistne?

To, ile trwa poronienie samoistne, zależy od wielu czynników. Należą do nich m.in. wiek ciąży, stan zdrowia czy rodzaj poronienia. Czasami samoistne oczyszczenie macicy nie jest możliwe i wtedy konieczna może być pomoc lekarza – łyżeczkowanie. Jeśli podejrzewasz poronienie, powinnaś jak najszybciej udać się do szpitala, aby zapobiec powikłaniom.

Jakie są przyczyny samoistnych poronień?

Najczęściej za poronieniem stoją choroby genetyczne zarodka/płodu. W ogromnej większości przypadków są one niezależne od rodziców i powstają spontanicznie. Aby sprawdzić, czy za poronienie odpowiada taka nieprawidłowość, można wykonać badanie chorób genetycznych płodu jako przyczyny poronienia.

A jakie są przyczyny samoistnych poronień związane ze zdrowiem rodziców? Mogą to być takie choroby i nieprawidłowości jak celiakia czy trombofilia wrodzona. Możliwe przyczyny poronienia obejmują też czynniki immunologiczne, infekcyjne, anatomiczne (nieprawidłowa budowa narządów rodnych) czy hormonalne. Zdarza się, że do straty przyczynia się też nieprawidłowa jakość nasienia.