Celiakia i poronienia – czy celiakia może być przyczyną poronień?

Nieleczona celiakia to jedna z przyczyn poronień na wczesnym etapie ciąży oraz poronień nawykowych. Celiakia może również przyczynić się do trudności zajściem w ciążę, celiakia coraz częściej jest powodem niepłodności u o kobiet i mężczyzn. Problemy te wynikają z niedoborów substancji odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. W efekcie zarodek nie otrzymuje potrzebnych do rozwoju składników, organizm kobiety nie jest odpowiednio odżywiony do utrzymania ciąży. Wczesne zdiagnozowanie celiakii i podjęcie leczenia zdecydowanie zwiększa szanse na zajście i utrzymanie ciąży.

Dlaczego celiakia może powodować powikłania ciążowe i co zrobić, żeby wykryć chorobę? Celiakia i poronienia – najważniejsze fakty.

Spis treści:

  1. Celiakia i poronienia – nieleczona celiakia aż 10 razy zwiększa ryzyko poronienia
  2. Poronienia a celiakia – poronienie może być jedynym objawem celiakii
  3. Celiakia i poronienia – celiakia może uaktywnić się w ciąży, w każdym wieku
  4. Poronienia a celiakia- dieta bezglutenowa przy celiakii jest szansą na szczęśliwe rodzicielstwo

celiakia i poronienia

Celiakia i poronienia – nieleczona celiakia aż 10 razy zwiększa ryzyko poronienia

Aż w tak dużym prawdopodobieństwie takie powikłania mogą wystąpić u kobiety chorej na celiakię, która nie stosuje leczenia [2]. Celiakia i poronienia – jak to możliwe, że nieleczona trwała nietolerancja glutenu tak niekorzystnie wpływa na przebieg ciąży? Celiakia to choroba autoimmunologiczna, czyli taka, w czasie której organizm atakuje własne tkanki.

W tym przypadku po dostarczeniu glutenu atakowane są kosmki jelitowe – małe wypustki powiększające chłonną powierzchnię jelita. W konsekwencji witaminy i minerały nie mogą prawidłowo się wchłaniać, co powoduje niedobory (m.in. kwasu foliowego, cynku, żelaza).

To właśnie przede wszystkim one negatywnie wpływają na możliwość donoszenia ciąży. Ważne mogą być też problemy endokrynologiczne towarzyszące celiakii [2]. Co więcej, przeciwciała obecne przy chorobie mogą hamować proces zagnieżdżania zarodka.

Poronienia a celiakia – poronienie może być jedynym objawem celiakii

Co dodatkowo utrudnia jej rozpoznanie… Tym bardziej, że wiele osób kojarzy celiakię z objawami ze strony układu pokarmowego (np. bóle brzucha, wzdęcia, biegunki), które są obecne tylko u ok. 10% chorych [3]. U reszty choroba może objawiać się w sposób niejednoznaczny. Oprócz poronienia mogą to być też np. anemia, afty, ciągłe zmęczenie, depresja, bóle głowy…

Ważne! „Zaburzenia w reprodukcji mogą być pierwszym i jedynym objawem nierozpoznanej celiakii, a także powikłaniem nieleczonej lub niewłaściwie leczonej choroby” [2].

Celiakia i poronienia – celiakia może uaktywnić się w ciąży, w każdym wieku

Aby zachorować na celiakię, potrzebne są 3 czynniki: geny predysponujące do zachorowania, gluten i aktywator choroby. Często tym aktywatorem jest właśnie ciąża. Celiakia może uaktywnić się też np. pod wpływem dużego stresu, operacji, zawału, spadku odporności czy podeszłego wieku.

Wbrew powszechnie krążącej opinii nie jest to więc choroba wieku dziecięcego… Jeśli masz predyspozycje genetyczne do zachorowania, celiakia może wystąpić u Ciebie w każdym momencie życia.

Zobacz też: Szukasz przyczyny poronienia? To może być celiakia

Poronienia a celiakia – dieta bezglutenowa przy celiakii jest szansą na szczęśliwe rodzicielstwo

Na celiakię nie ma lekarstwa, dlatego jedynym sposobem na poprawę stanu zdrowia jest eliminacja czynnika toksycznego – glutenu. Specjaliści zawracają jednak uwagę, żeby nie przechodzić na dietę bezglutenową przed postawieniem diagnozy, a najpierw po prostu się przebadać. Nie istnieje jednak jedno badanie w kierunku celiakii.

Poronienia a celiakia – ze względu na genetyczne podłoże choroby najlepiej najpierw wykonać badanie genetyczne. Jeśli wynik wskaże na brak genów, celiakię można wykluczyć niemal w 100% [3]. W przypadku obecności genów dalsze postępowanie obejmuje najczęściej badania przeciwciał i biopsję jelita cienkiego. Przy prawidłowych wynikach i jednoczesnej obecności genów zaleca się wykonywanie kontrolnych badań krwi, by w razie potrzeby zareagować szybko.

Napisz do nas: info@poronilam.pl


Źródła:

[1] M. Pawlaczyk, S. Milewska, A. Rokowska-Waluch, K. Korzeniowska, Leczenie dietetyczne w celiakii i opryszczkowatym zapaleniu skóry, „Farmacja Współczesna” 2012, 5, s. 10.
[2] A. Szaflarska-Popławska, B. A. Cichańska, K. Kupczyk, Celiakia. Dieta bezglutenowa. Co powinieneś o tym wiedzieć, Wydawnictwo Centrum Promocji i Reklamy REMEDIA, Bydgoszcz 2009.
[3] http://www.celiakia.pl/objawy/

5/5 - (3 głosów / głosy)

9 thoughts on “Celiakia i poronienia – czy celiakia może być przyczyną poronień?

  1. Dziewczyny, czy któraś z Was badała się w kierunku celiakii? Jakie badania robiłyście? Mam dużo dziwnych objawów (anemia, afty, migreny) no i straciłam kilka miesięcy temu dzieciątko ;(

  2. Ja uważam że to prawda. Ja straciłam ciążę 6 razy. Badania lekarskie wszystko w normie…jestem zdrowa… lekarze powiedziali tak bywa…moze kiedyś sie uda. Zaczęłam sama szukać znalazłam celiakia. Zrobiłam sobie test DNA wyszedł pozytywny teraz czekam na wyniki krwi.
    W Polsce na to wychodzi że jak tracisz ciążę to masz pecha…trzeba samemu szukać. A poza tym nie wielu lekarzy kojarzy lub słyszało o takiej chorobie jak celiakia chyba polowa ginekologów tez

    • To prawda też po poronieniu robiłam badanie na celiakę, połączone z trombofilią i okazało się, że mam geny odpowiedzialne za chorobę. Zastosowaliśmy z lekarzem leczenie i dietę i teraz jestem w ciąży i czekamy na naszego dzidziusia 🙂

  3. „…W przypadku obecności genów dalsze postępowanie obejmuje najczęściej badania przeciwciał i biopsję jelita cienkiego. Przy prawidłowych wynikach i jednoczesnej obecności genów zaleca się wykonywanie kontrolnych badań krwi, by w razie potrzeby zareagować szybko.”

    Czy to oznacza, że dietę bezglutenową należy wprowadzić gdy choroba się uaktywni, nie nalezy jej stosować profilaktycznie ?

    • Bardzo prosimy o skonsultowanie się z lekarzem lub dietetykiem. Pozdrawiamy serdecznie!

    • przy badaniach na przeciwciała trzeba po prostu jeść gluten, żeby badania wyszły miarodajnie, dietę bezglutenową trzeba wprowadzić po przeprowadzeniu badań, jeżeli Ci wyjdzie, że nie jesteś chora na celiakię, to dieta jest bezzasadna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *