Poronienie zatrzymane

  1. Poronienie zatrzymane – objawy
  2. Poronienie zatrzymane – co dalej?
  3. Poronienie zatrzymane – leki, łyżeczkowanie
  4. Poronienie zatrzymane – przyczyny
  5. Poronienie zatrzymane – wciąż masz szanse na dziecko

Poronienie zatrzymane to taki rodzaj utraty ciąży, kiedy dochodzi do obumarcia zarodka, ale nie następuje jego samoczynne usunięcie. W takim przypadku niezbędna jest pomoc lekarza. Co jeszcze warto wiedzieć o tym rodzaju poronienia?

poronienie zatrzymane

Poronienie zatrzymane – objawy

W przypadku poronienia zatrzymanego zwykle nie występują charakterystyczne objawy poronienia (krwawienie, plamienie, ból). Nie dochodzi bowiem do wydalenia zarodka. Z tego powodu organizm wciąż zachowuje się jak w ciąży. Poronienie zatrzymane wykrywa się najczęściej podczas USG, kiedy lekarz stwierdza brak czynności serca dziecka. Nie powiększa się też macica, a szyjka macicy jest zamknięta.

Poronienie zatrzymane – co dalej?

Organizm nie oczyszcza się samoczynnie, dlatego konieczne jest działanie mające na celu usunięcie z macicy pozostałości. To bardzo ważne, aby uniknąć zakażenia czy innych nieprawidłowości. Po wykryciu poronienia zatrzymanego w czasie USG najczęściej konieczna jest wizyta w szpitalu i postępowanie zależne od decyzji lekarza.

Poronienie zatrzymane – leki, łyżeczkowanie

W niektórych przypadkach stosuje się postępowanie wyczekujące. Jeśli nie dojdzie do wydalenia tkanek lub gdy istnieją przeciwwskazania do czekania, podaje się specjalne leki lub wykonuje zabieg łyżeczkowania macicy.

Leki mają na celu wywołanie skurczy (pojawia się krwawienie, może trwać nawet do 2 tygodni), jednak nie wszystkie kobiety mogą je stosować. Przeciwwskazaniami są m.in. zaburzenia krzepnięcia, niedokrwistość czy alergia na wykorzystywane substancje lecznicze. Jeśli jest taka konieczność, wykonuje się łyżeczkowanie, które trwa najczęściej ok. 10 minut.

Poronienie zatrzymane – przyczyny

Za poronienia (nie tylko zatrzymane) najczęściej odpowiadają wady genetyczne dziecka, które można wykryć w czasie badań na materiale z poronienia. Szacuje się, że powodują nawet 70% wszystkich utrat ciąży. Tego typu wady są losowe i niezależne od rodziców. Co ważne, prawdopodobieństwo ich wystąpienia w kolejnej ciąży jest bardzo małe.

Inne przyczyny poronienia to m.in. problemy genetyczne (trombofilia wrodzona u kobiety, celiakia i/lub wady kariotypu u rodziców), kłopoty hormonalne, wady anatomiczne, urazy brzucha, długotrwały stres, używki czy niedobory składników odżywczych.

Przeczytaj bezpłatny poradnik o badaniach DNA po poronieniu [PDF]

Poronienie zatrzymane – wciąż masz szanse na dziecko

Po pierwszej utracie ciąży wynoszą one niemal 90%! Pamiętaj jednak o odpowiedniej diagnostyce i poznaniu przyczyny poronienia. Tylko wtedy będziesz mogła prawidłowo się przygotować, zastosować wskazówki lekarza i już niedługo cieszyć się upragnionym potomstwem.


Zobacz też:

3.8/5 - (5 głosów / głosy)

4 thoughts on “Poronienie zatrzymane

  1. 3 lipiec usg. Brak czynnosci serduszka 4 lipiec zabieg łyżeczkowania mineło prawie 4 miesiace… Chcemy sie starać dalej ale jest ciężko na sercu:(

    • Przeżyłam to samo w 1993 r. wiem, ze to bardzo dawno. Potem w 1994 i 1998 roku urodziłam dwoje zdrowych dzieci. Czasami mysle o tym pierwszym dziecku którego nie mogłam wziąc w ramiona. Kiedy urodzisz dziecko, a wierze ze urodzisz ten ból który odczuwasz zmniejszy się. Zawsze jednak będziesz zyła z myslą o tamtym maluchu. Czas zabliźnia rany jestem tego pewna. Bóg daje nam nadzieję, że spotkamy się razem w niebie. Anna

  2. 13.04.2007 (piątek) godz 13.00 Sala zabiegowa nr 13 [*] cały czas myślę o naszym aniołku ❤️

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *