Różowo-niebieska wstążka. Symbol Dzieci Utraconych

Różowo-niebieska wstążka to na całym świecie symbol pamięci o Dzieciach Utraconych. Nabiera on mocy szczególnie w październiku – 15.10 obchodzony jest bowiem Dzień Dziecka Utraconego.

Tego dnia chwila refleksji towarzyszy nie tylko rodzicom, których dotknęła przedwczesna strata dziecka, ale wszystkim tym, którzy chcą wykazać swoją solidarność. Organizowane są różnego typu spotkania czy msze, składane znicze i kwiaty.

Różowo-niebieska wstążka

  1. Dzień Dziecka Utraconego – obchodzony od 1988 roku
  2. Różowo-niebieska wstążka – symbol, który łączy

Dzień Dziecka Utraconego – obchodzony od 1988 roku

W 1988 roku Dzień Dziecka Utraconego został ustanowiony w USA i szybko przyjął się też w innych krajach. Jego pomysłodawczynią jest Robyn Bear, która poroniła 6 razy, a jedno z dzieci kobiety zmarło właśnie 15. października. Kobieta sama przyznaje, że nie otrzymała należytej pomocy i wsparcia, dlatego postanowiła pomóc innym rodzicom, którzy zmagają się ze stratą. W Polsce 15. października to dzień szczególny od roku 2004.

Dzień Dziecka Utraconego poświęcony jest głównie pamięci o najmłodszych zmarłych i udzieleniu wsparcia rodzicom. Dzień ten to jednak nie tylko moment refleksji, ale także okazja do zwrócenia uwagi na prawa rodziców po utracie dziecka. Przez cały miesiąc stowarzyszenia organizują akcje informacyjne, rodzice mają również możliwość uczestnictwa w spotkaniach czy specjalnych mszach lub rekolekcjach.

Różowo-niebieska wstążka – symbol, który łączy

Symbol różowo-niebieskiej wstążki łączy rodziców przedwcześnie zmarłych dzieci na całym świecie. To porozumienie bez słów umożliwia poczucie specyficznej więzi – bez względu na miejsce zamieszkania czy używany język. Wstążeczka widoczna jest szczególnie w październiku, jednak symbol ten towarzyszy wielu osobom cały rok. Przykładem może być serwis poroniłam.pl, którego logo zawiera właśnie różowo-niebieską wstążkę.

Wstążkę przypiąć można do ubrania (co często praktykowane jest 15. października w USA), do zniczy lub świec czy kwiatów składanych na cmentarzu bądź w szpitalu albo umieścić ją na swoim profilu na portalu społecznościowym.


Zobacz też:

5/5 - (5 głosów / głosy)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *