Poronienie jest bardzo bolesnym doświadczeniem. W Polsce ustawodawca zdaje sobie z tego sprawę. Kobiety po poronieniu mogą skorzystać ze specjalnych przysługujących im praw, które pomogą im przebrnąć przez ten trudny okres. Z praw po poronieniu mogą skorzystać także kobiety z Ukrainy, które doświadczyły straty dziecka. Przysługują im takie same prawa jak Polkom, jeśli tylko są legalnie zatrudnione.
Spis treści:
- Jakie prawa po poronieniu przysługują kobietom z Ukrainy?
- Jak skorzystać z praw po poronieniu?
- Prawa po poronieniu a badanie genetyczne
- Jak umówić badanie genetyczne na próbce z poronienia?
- Pomoc dla Ukrainy – ważne adresy, kontakty, komunikaty
Jakie prawa po poronieniu przysługują kobietom z Ukrainy?
Po zarejestrowaniu dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego kobiety z Ukrainy mogą skorzystać z następujących praw po poronieniu:
- Pogrzeb – rodzice po poronieniu mogą się na niego zdecydować lub pozostawić ciało dziecka w szpitalu. W celu organizacji pochówku wystarczy udać się do wybranego domu pogrzebowego oraz zarządcy cmentarza. Możemy zgłosić się także do osoby duchownej, jeśli jesteśmy wierzący i czujemy taką potrzebę. Co ważne, pogrzeb jest możliwy także w przypadku utraty dziecka o nieznanej płci. Jednak w takiej sytuacji ze szpitala nie odbieramy Karty Martwego Urodzenia, a Kartę Zgonu. Umożliwia ona jedynie pochówek dziecka. Na jej podstawie nie możemy skorzystać z pozostałych praw po poronieniu.
- Zasiłek pogrzebowy – wynosi on aktualnie 4000 zł i jest wypłacany po pochówku. Jest to kwota, dzięki której możemy opłacić pogrzeb dziecka. Aby ją uzyskać, wystarczy zgłosić się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Tam musimy przedstawić akt urodzenia dziecka z USC oraz prawo do uzyskania świadczeń np. fakturę z domu pogrzebowego.
- Urlop macierzyński – kobieta po poronieniu ma prawdo do skorzystania z 8-tygodniowego urlopu macierzyńskiego. Wystarczy przedstawić pracodawcy odpis aktu urodzenia dziecka. Warto pamiętać, że nie należy pojawiać się w pracy w czasie między poronieniem a przedstawieniem pracodawcy odpisu. W tym czasie kobieta powinna przebywać na zwolnieniu lekarskim lub urlopie wypoczynkowym.
Jak skorzystać z praw po poronieniu?
Po stracie dziecka w głowie kobiety kłębi się wiele myśli – poroniłam, co dalej robić? Dlaczego tak się stało? Czy to moja wina? Uporczywych myśli i wątpliwości pojawia się jeszcze więcej, jeśli do poronienia doszło w obcym kraju. Na szczęście w Polsce kobiety z Ukrainy mogą skorzystać z praw po poronieniu w taki sam sposób jak Polki. Jedynym warunkiem, który kobieta musi spełnić, jest bycie legalnie zatrudnioną.
Jak można skorzystać ze swoich praw po poronieniu? Jest to bardzo proste. Wystarczy wykonać poniższe działania:
- W szpitalu po poronieniu należy poprosić personel o wystawienie karty martwego urodzenia. Dokument ten jest wydany w określonym przypadku – gdy płeć dziecka jest znana. Jeśli nie została ona jeszcze określona np. z uwagi na stratę na wczesnym etapie ciąży np. w 6 tyg. – nic straconego. Wystarczy wykonać badanie genetyczne, dzięki któremu poznamy płeć. Do zlecenia badania potrzebna jest odpowiednio zabezpieczona próbka poronna w soli fizjologicznej. To na podstawie wyniku płci szpital wydaje potem Kartę Martwego Urodzenia. Z tym dokumentem należy udać się do Urzędu Stanu Cywilnego. Tam dziecko zostanie zarejestrowane, a jego rodzice otrzymają jego akt urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu.
- Akt urodzenia dziecka jest podstawą do skorzystania z praw po poronieniu. To właśnie ten dokument należy przedłożyć w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, domu pogrzebowym oraz zakładzie pracy.
Prawa po poronieniu a badanie genetyczne
Z praw po poronieniu możemy skorzystać, tylko jeśli znamy płeć naszego maleństwa. Do utraty dziecka jednak najczęściej dochodzi we wczesnej ciąży. Większość par nie zna jeszcze wtedy płci. Nie oznacza to jednak, że nie możemy skorzystać z naszych praw. Musimy jednak wcześniej poznać płeć dziecka. Umożliwiają nam to badania genetyczne.
Poznanie płci dziecka nie jest jedyną korzyścią, którą uzyskamy, wykonując badania genetyczne. Pomogą nam one także dowiedzieć się, co wywołało poronienie. Badanie genetyczne może wykryć aberracje chromosomowe, które są najczęstszą przyczyną utraty ciąży. Wielu kobietom pomaga to odzyskać spokój i wrócić do równowagi.
Do wykonania badania genetycznego potrzebujemy materiału z poronienia. Do badania nie jest potrzebny cały płód, ale jedynie jego fragment. Może to być np. kosmówka czy fragment łożyska. Materiał do badania powinien zostać odpowiednio zabezpieczony w soli fizjologicznej. Warto poprosić o to lekarza lub położną po przybyciu do szpitala.
Jak umówić badanie genetyczne na próbce z poronienia?
Chcesz umówić badanie genetyczne na materiale poronnym, aby określić płeć w celu skorzystania z przysługujących praw lub poznać przyczynę straty – wypełnij poniższy formularz on-line. Po jego uzupełnieniu konsultant medyczny laboratorium testDNA skontaktuje się z Państwem, poprowadzi krok po kroku przez całą realizacje badania oraz udzieli odpowiedzi na Twoje pytania.
Pomoc dla Ukrainy – ważne adresy, kontakty
- ZUS – infolinia dla obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 23 lutego 2022 r. w wyniku konfliktu zbrojnego na terytorium tego państwa w sprawie świadczeń rodzinnych (22) 444 02 55
- Urząd Stanu Cywilnego – numery dostępne na stronie po wybraniu miejsca zamieszkania
- Badania genetyczne po poronieniu – lista placówek, gdzie wykonasz badania genetyczne: https://www.poronilam.pl/laboratoria/