Przyczyny niepłodności – jakie badania wykonać, aby zwiększyć swoje szanse na dziecko?

Problem niepłodności dotyczy około 15-20% par.  Wiele par problem ten myli z bezpłodnością, która całkowicie przekreśla szanse na ciążę. W przypadku niepłodności możemy zostać rodzicami. Wystarczy wykonać odpowiednie badania na niepłodność, które pozwolą zwiększyć szanse na dziecko.

niepłodność a bezpłodność

Spis treści:

  1. Niepłodność a bezpłodność
  2. Objawy niepłodności
  3. Przyczyny niepłodności
  4. Przyczyny niepłodności – diagnostyka

Niepłodność a bezpłodność

Niepłodność i bezpłodność to pojęcia często ze sobą mylone. W rzeczywistości dotyczą one dwóch różnych zjawisk. Niepłodność przez WHO definiowana jest jako niemożność zajścia w ciążę mimo regularnego współżycia, które trwa przynajmniej przez 12 miesięcy. Z kolei bezpłodność to całkowita niezdolność do zostania rodzicem.

W przypadku niepłodności możemy poddać się odpowiedniej diagnostyce i leczeniu, które umożliwi nam zajście w ciąże. Pary dotknięte bezpłodnością nie mają takiej możliwości.

Objawy niepłodności

Najbardziej wymownym objawem świadczącym o niepłodności jest brak ciąży po roku regularnego starania się o dziecko. W przypadku kobiet zaniepokoić powinny także:

  • Nieregularne krwawienia
  • Bóle brzucha
  • Upławy

W przypadku mężczyzn o niepłodności świadczyć mogą:

  • Problemy z erekcją
  • Wygląd ejakulatu odbiegający od normy
  • Bóle w trakcie stosunku

Przyczyny niepłodności

Niepłodność mogą wywoływać m.in. czynniki immunologiczne, genetyczne, anatomiczne czy hormonalne. W przypadku kobiet problem ten najczęściej wywołują zaburzenia owulacji, endometrioza oraz niedrożność jajowodów. Przyczyny niepłodności u mężczyzn to z reguły zbyt mała liczba plemników lub ich zmniejszona ruchliwość. U obojga partnerów niepłodność powodować mogą dziedziczne mutacje genetyczne.

Poznanie przyczyny niepłodności pozwoli odpowiednio ukierunkować leczenie. Znacznie zwiększy to szanse pary na dziecko.

Przyczyny niepłodności – diagnostyka

Jeśli podejrzewamy u siebie niepłodność, to powinniśmy rozpocząć jej diagnostykę. Od początku odpowiednie badania powinna wykonywać kobieta i mężczyzna, ponieważ przyczyna problemu może leżeć w każdym z nich. W wielu przypadkach najpierw tylko kobiety poddawane są szerokiej diagnostyce, co znacznie może ją wydłużyć.

Polskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu i Embriologii oraz Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników rekomenduje, aby czas rozpoczęcia diagnostyki, uzależnić od wieku przyszłej mamy. Jeśli kobieta nie ukończyła 35 lat, to powinna ona zostać rozpoczęta po roku bezskutecznych starań. W przypadku starszych kobiet badania powinny rozpocząć się po pół roku lub wcześniej.

Kobiety powinny przede wszystkim wykonać badanie obrazowe narządów rodnych oraz badania hormonalne. Z kolei mężczyźni powinni wykonać badanie parametrów nasienia. Bardzo ważne jest też wykonanie badania kariotypu, które sprawdzi, czy przyczyną niepłodności są czynniki genetyczne. Badanie kariotypu powinno zostać wykonane przez kobietę i przez mężczyznę.

Źródła:

  • Lepecka-Klusek, C., Pilewska-Kozak, A. B., i Jakiel, G. (2012). Niepłodność w świetle definicji choroby podanej przez WHO. Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 18(2).
  • Łukaszuk K. i in. (2018). Diagnostyka i leczenie niepłodności—rekomendacje Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii (PTMRiE) oraz Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników (PTGP).” Ginekologia i Perinatologia Praktyczna3: 112-140.