Poronienie to bardzo trudne doświadczenie. W Polsce dochodzi do niego około 40 000 razy rocznie. Mimo tego świadomość Polek na temat tego, co robić wczesnym poronieniu wciąż jest bardzo niska. Taką wiedzę powinna posiadać każda kobieta ciężarna, dlatego przedstawiamy najważniejsze zalecenia po wczesnym poronieniu.
Spis treści:
- Zalecenia po poronieniu – poznaj jego przyczynę
- Zalecenia po poronieniu – współżycie
- Zalecenia po poronieniu – miesiączka
- Zalecenia po poronieniu – staranie o kolejną ciążę
- Zalecenia po poronieniu – powrót do równowagi psychicznej
Zalecenia po poronieniu – poznaj jego przyczynę
Po utracie ciąży warto wykonać analizę przyczyny poronienia. Jest to badanie martwego płodu, dzięki któremu dowiesz się, czy poronienie wywołały czynniki genetyczne. Badanie to pozwoli również na ustalenie, jak duże jest ryzyko utraty kolejnej ciąży.
Do poznania przyczyny poronienia potrzebna jest próbka materiału genetycznego dziecka. Może nią być np. kawałek pępowiny czy kosmówka. Bardzo ważne jest odpowiednie zabezpieczenie próbki w soli fizjologicznej. Bez tego wykonanie badania może być niemożliwe.
Zalecenia po poronieniu – współżycie
Współżycie po poronieniu to dla wielu kobiet trudny temat. Często nie wiedzą one, kiedy mogą bezpiecznie powrócić do aktywności seksualnej. Można usłyszeć na temat tej kwestii różne opinie, ale jedynym bezpiecznym wyjściem jest rozpoczęcie współżycia po poronieniu, dopiero gdy krwawienie całkowicie ustanie, a partnerzy będą gotowi na zbliżenie.
Zalecenia po poronieniu – miesiączka
Moment pojawienia się miesiączki po poronieniu jest zależny od organizmu pacjentki. Najczęściej ma ona miejsce około 4-6 tygodni po utracie ciąży.
Pierwsza miesiączka po poronieniu może wyglądać także nieco inaczej niż wcześniej. U wielu pacjentek jest ona bardziej obfita i trwa dłużej. Nie jest to jednak regułą – niektóre kobiety po poronieniu przechodzą miesiączkę tak samo, jak wcześniej.
Zalecenia po poronieniu – staranie o kolejną ciążę
Wiele par próbuje starać się o kolejną ciążę od razu po poronieniu. Sugerują się oni tym, że organizm kobiety jest na nią gotowy już w trakcie pierwszej owulacji (po 2-8 tygodniach). Lekarze jednak zalecają rozpoczęcie starań dopiero po około 3 miesiącach od poronienia. Taki czas pozwoli na fizyczne i psychiczne przygotowanie się do kolejnej ciąży.
Zalecenia po poronieniu – powrót do równowagi psychicznej
Każda kobieta po poronieniu powinna odzyskać równowagę psychiczną. Aby pogodzić się ze stratą kobiecie potrzebny jest czas. Jego ilość jest bardzo indywidualna. Niektóre kobiety przechodzą żałobę w kilka tygodni, a inne potrzebują kilku lat. W tym trudnym okresie bliscy powinni wspierać kobietę. Pomocna może być również wizyta u psychologa oraz uczęszczanie na grupę wsparcia.