Zespół pasm owodniowych – objawy i diagnostyka

Zespół pasm owodniowych to wada wrodzona, która występuje w przypadku jednego na 5 000- 15 000 urodzeń. Pojawia się ona we wczesnym okresie prenatalnym, a jej przyczyną jest pęknięcie worka owodniowego. Zespół pasm owodniowych powoduje uszkodzenie tkanek dziecka. Może to prowadzić do obrzęku, rozszczepu kręgosłupa, a nawet poronienia.

zespół pasm owodniowych

Spis treści:

  1. Czym jest zespół pasm owodniowych?
  2. Zespół pasm owodniowych – objawy
  3. Zespół pasm owodniowych – diagnostyka
  4. Zespół pasm owodniowych – leczenie

Czym jest zespół pasm owodniowych?

Zespół pasm owodniowych to wada wrodzona, która powstaje we wczesnym okresie prenatalnym. Polega ona na przedwczesnym pęknięciu worka owodniowego, którym otoczony jest płód. Skutkuje to przyklejeniem się pasm owodniowych do ciała dziecka. Pasma te wraz ze wzrostem dziecka zaciskają się i uniemożliwiają prawidłowy rozwój.

Zespół pasm owodniowych – objawy

Zespół pasm owodniowych może mieć bardzo poważne konsekwencje. Zaciskające się pasma owodniowe hamują rozwój dziecka, co skutkować może:

  • Obrzękiem
  • Niedokrwieniem
  • Rozszczepem kręgosłupa
  • Rozszczepem podniebienia
  • Zrośnięciem palców dłoni lub stóp
  • Amputacją kończyny
  • Poronieniem

U dziecka może dojść do jednej lub kilku nieprawidłowości. Mogą one obejmować całe jego ciało lub tylko jego część np. rękę. Do nieprawidłowości dochodzi losowo, dlatego choroba może wyglądać inaczej u każdego dziecka.

Zespół pasm owodniowych – diagnostyka

Zespół pasm owodniowych można zdiagnozować już na początku drugiego trymestru ciąży. Jest to jednak możliwe tylko dzięki nowoczesnemu sprzętowi do wykonywania badania USG. Identyfikacja pasm owodniowych nie jest zbyt prosta, dlatego może nie być możliwa na starszym sprzęcie.

Każda ciężarna powinna wykonywać badanie USG regularnie co 4 tygodnie. Dzięki temu lekarz będzie mógł odpowiednio wcześnie zauważyć wszelkie nieprawidłowości. Pozwoli to na szybkie zdiagnozowanie zespołu pasm owodniowych.

W przypadku zauważenia pasm owodniowych lekarz może zlecić ciężarnej wykonanie rezonansu magnetycznego lub badania RTG w celu potwierdzenia diagnozy.

Zespół pasm owodniowych – leczenie

Ciężarna, u której zdiagnozowano zespół pasm owodniowych, musi częściej wykonywać badanie USG. Dzięki temu lekarz będzie mógł kontrolować stan dziecka i szybko reagować na potencjalne nieprawidłowości.

Możliwe jest także chirurgiczne leczenie zespołu pasm owodniowych. Podczas operacji wewnątrzmacicznej usuwa się pasma owodniowe otaczające dziecko, aby zapobiec powikłaniom.

Po porodzie dzieci z zespołem pasm owodniowych często są poddawane operacjom plastycznym. Mają one na celu zniwelowanie wad spowodowanych przez chorobę np. rozszczepu podniebienia czy zrośnięcia się palców.