Życie po stracie dziecka

Poroniłam i zastanawiam się co dalej, Jak dalej normlanie funkcjonować po poronieniu, Poronilam - jakie badania mam wykonać, Poroniłam - jakie podjąć dalej kroki prawne

Dla każdej kobiety bardzo ważne jest jej dziecko. Macierzyństwo to coś, co bardzo często sprawia, że kobieta czuje się w pełni spełniona. Jednak nie każdej z kobiet dane jest być matką. A przynajmniej od razu. Czasem dochodzi do przerwania ciąży.

Poroniłam i zastanawiam się co dalej
Jak dalej normalnie funkcjonować po poronieniu?
Poroniłam – jakie badania mam wykonać?
Poroniłam – jakie podjąć dalej kroki prawne?

Poroniłam i zastanawiam się co dalej

Przerwanie ciąży w pierwszych kilku lub kilkunastu miesiącach ciąży to poronienie. Gdy do niego dochodzi, to stajemy w bardzo trudnej sytuacji. Wiele kobiet boryka się wtedy nawet z depresją. Dość często potrzebna jest pomoc psychologa, który pomoże uporać się z traumatycznymi wspomnieniami. Poza tym musimy wykonać niezbędne badania po poronieniu, aby ustalić przyczyny poronienia.

Jak dalej normalnie funkcjonować po poronieniu?

Wiele kobiet zastanawia się – poroniłam i co dalej? Oczywiście powrót do normalności nie jest prosty. Przede wszystkim należy dać sobie czas na oswojenie się z zaistniałą sytuacją. Warto otaczać się ludźmi, którym się ufa i którzy okażą wsparcie. Czasem potrzeba rozmowy z kimś z zewnątrz, na przykład z psychologiem, który pomoże nam krok po kroku ułożyć życie na nowo.

Poroniłam – jakie badania mam wykonać?

Jednym z najczęściej zadawanych pytań przez kobiety po poronieniu jest: „Jakie badania powinnam wykonać po poronieniu?”. Ich wykonanie jest konieczne w celu ustalenia przyczyny poronienia. Może mieć to wpływ na to, jak będzie przebiegać kolejna potencjalna ciąża. Dlatego też badania dotyczą bardzo wielu aspektów. Są to przede wszystkim badania genetyczne materiału z płodu, ale również i dotyczące rodziców. Poza tym wykonuje się badania hormonalne, immunologiczne czy też badania dotyczące potencjalnych infekcji.

Poroniłam – jakie podjąć dalej kroki prawne?

Po poronieniu można zarejestrować dziecko w Urzędzie Stanu Cywilnego. Urząd na podstawie karty martwego urodzenia dziecka wydaje akt urodzenia dziecka z adnotacją, że dziecko urodziło się martwe. Rejestracja dziecka umożliwi matce skorzystanie z urlopu macierzyńskiego, ale również stanowi podstawę do otrzymania zasiłku pogrzebowego. Ważne jest jednak, aby w karcie martwego urodzenia dziecka została odnotowana płeć dziecka. Jeśli płeć nie jest ustalona można przeprowadzić badania genetyczne płci.