Badanie kariotypu dla par – na czym polega

Badanie cytogenetyczne to jedna z najczęściej wykonywanych analiz, na które decydują się pary starające się o potomstwo. Kariotyp to analiza chromosomów, która może wiele powiedzieć na temat mutacji genetycznych obciążających kobietę i mężczyznę. Wiele nieprawidłowości nie daje jednoznacznych objawów, a jednak mogą być dziedziczone.

Na czym polega skuteczne badanie kariotypu dla par?
Jakie jest najczęstszy wynik badania kariotypu?
Czy za badanie kariotypu dla par można uzyskać zniżkę?
Co skłania kobiety do wykonania badania kariotypu?

Na czym polega skuteczne badanie kariotypu dla par?

Skuteczne badanie kariotypu dla par polega na przeprowadzeniu analizy zarówno u kobiety, jak i u mężczyzny. Analiza wykonywana tylko u jednej osoby starającej się o potomstwo nie ma sensu i nie da odpowiedzi na pytanie, dlaczego dochodzi do niepłodności czy poronień. W przypadku nawracających poronień warto rozszerzyć badanie o analizę w kierunku występowania trombofilii wrodzonej.

Jaki jest najczęstszy wynik badania kariotypu?

Wynik badania kariotypu najczęściej jest prawidłowy, mutacje na szczęście nie występują u każdego człowieka, dotykają kilka procent społeczeństwa. Badanie kariotypu określa budowę, wielkość czy ilość chromosomów, raportując wszelkie nieprawidłowości. Mutacje mogą, jednak nie muszą być przyczyną zaburzeń, dlatego też wynik powinien być analizowany przez lekarza genetyka.

Czy za badanie kariotypu dla par można uzyskać zniżkę?

Wiele laboratoriów genetycznych oferują badanie kariotypu – cytogenetyczne w niższej cenie, jeśli zostanie ono zakupione w pakiecie dla pary. O zniżkę warto pytać w wybranej placówce. Należy jednak pamiętać, że badanie kariotypu nie ma jednej, z góry ustalonej ceny – z tego też powodu laboratoria genetyczne ustalają własne cenniki na podstawie ogólnych kosztów badania.

Co skłania kobiety do wykonania badania kariotypu?

Kobiety wykonują badanie kariotypu głównie wtedy, kiedy mają problem z zajściem w ciążę lub dochodzi u nich do poronień. Nie zawsze wina za ten stan rzeczy leży po stronie kobiety, dlatego badaniu musi się poddać również partner. Badanie samej kobiety jest dla genetyka bezwartościowe – mutacje mogą bowiem dotyczyć mężczyzny, a kobieta może być całkowicie zdrowa.