Problemy z płodnością oraz poronienia to poważny problem, który dotyczy ponad milion par w Polsce. Przyczyną poronienia może być nieprawidłowość w genomie. Badanie KIR to badanie genetyczne, które umożliwia znalezienie przyczyny niepłodności. Jak przygotować się do takiego badania i ile czeka się na wynik?
- Dla jakiej grupy osób dedykowanie jest badanie KIR?
- Badanie KIR – ile się czeka na wynik?
- Badanie KIR – gdzie można wykonać?
- Badanie KIR – jak się do niego przygotować?
Dla jakiej grupy osób dedykowane jest badanie KIR?
Badanie KIR przeprowadza się, gdy podejrzewa się u starających się par ”niepłodność immunologiczną”. Wtedy przeszkodą w poczęciu dziecka jest zaburzenie funkcjonowania układu odpornościowego kobiety bądź mężczyzny. Dodatkowo warto wykonać badanie KIR, gdy doznajemy poronień nawykowych (nawracających) – jest to trzecie i każde kolejne. Są to poronienia samoistne, które się powtarzają. Organizm mężczyzny produkuje przeciwciała, które zwalczają plemniki, a gdy plemnikowi uda się zapłodnić to te komórki niszczą zarodek.
Badanie KIR – ile się czeka na wynik?
Wynik genotypowania dostępny jest po 10 dniach roboczych od dnia wykonania go. Badanie KIR należy skonsultować z lekarzem prowadzącym, który postawi odpowiednią diagnozę na podstawie wyników i wdroży ewentualne leczenie. Koszt badania KIR to 400-600 zł w zależności od laboratorium i nie jest ono refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Badanie KIR – gdzie można wykonać?
Badanie można wykonać w naszej placówce. Posiadamy ponad 250 placówek w kraju. Na badanie KIR umawiamy z kilkudniowym wyprzedzeniem na daną godzinę – staramy się, aby wszystko było idealnie zgrane w czasie i nie było opóźnień, gdyż szanujemy czas naszych pacjentów. Na badanie KIR można umówić się telefonicznie bądź bezpośrednio w placówce.
Chcesz umówić badanie KIR wypełnij poniższy formularz on-line. Po jego uzupełnieniu konsultant medyczny laboratorium testDNA skontaktuje się z Państwem.
Badanie KIR – jak się do niego przygotować?
Aby wykonać badanie KIR nie wymaga się od pacjenta wcześniejszego przygotowania. Na pobranie krwi należy umówić się z parodniowym wyprzedzeniem, a dodatkowo nie wymaga się, aby pacjent był na czczo przy badaniu KIR. Próbką jest krew żylna, a pobranie jej trwa chwilę. Ważne – jeśli pacjent miał transfuzję krwi to należy poczekać 3 miesiące od daty przetoczenia, ponieważ w przeciwnym wypadku wyniki badania KIR mogą być nieprawidłowe. Przed pobraniem materiału pacjent podpisuje oświadczenie, że wyraża zgodę, aby wykonać molekularne badanie genetyczne.