Co warto wiedzieć o trombofilii?

Większość kobiet w pewnym momencie swojego życia zaczyna rozważać macierzyństwo. Niestety, nie każda kobieta bez problemu zachodzi w ciążę i rodzi zdrowe dziecko. Bardzo częstym problemem współczesnych kobiet są poronienia. Jedną z przyczyn poronienia może być trombofilia wrodzona, dlatego warto przebadać się pod jej kątem.

W jaki sposób zdiagnozować trombofilię wrodzoną, Czy trombofilia wrodzona może być przyczyną poronień, Czy trombofilia wrodzona jest dziedziczna, Czy trombofilia wrodzona jest wskazaniem do in vitro

W jaki sposób zdiagnozować trombofilię wrodzoną?
Czy trombofilia wrodzona może być przyczyną poronień?
Czy trombofilia wrodzona jest dziedziczna?
Czy trombofilia wrodzona jest wskazaniem do in vitro?

W jaki sposób zdiagnozować trombofilię wrodzoną?

Diagnozowanie trombofilii wrodzonej nie jest trudne. Możemy to zrobić korzystając z oferty wielu laboratoriów medycznych. Dobrą propozycją jest również zamówienie pakietu badań na trombfilię drogą internetową. Badanie można wykonać z krwi oraz ze śliny. Jeżeli zamawiamy test drogą internetową, przy pomocy dołączonych do niego wymazówek, będziemy mogli samodzielnie wykonać próbki do badania ze śliny. Następnie próbówki odbierze od nas kurier. Badanie genetyczne umożliwi wykrycie mutacji genu odpowiedzialnego za trombofilię wrodzoną.

Czy trombofilia wrodzona może być przyczyną poronień?

Każda kobieta, która ma problem z nawykowymi poronieniami, powinna przebadać się pod kątem trombofilii wrodzonej. Trombofilia może być bowiem jedną z przyczyn poronienia, czyli przedwczesnej straty ciąży. Nieleczona może wręcz uniemożliwić kobiecie spełnienie marzenia o macierzyństwie. Wspomniana trombofilia może powodować zahamowanie rozwoju płodu, a także liczne powikłania położnicze. Jeżeli więc kobieta przeszła kilka poronień, koniecznie musi wziąć pod uwagę, że przyczyną strat ciąż może być trombofilia.

Czy trombofilia wrodzona jest dziedziczna?

Wiele osób zastanawia się czy trombofilia wrodzona jest dziedziczna. Niestety należy udzielić pozytywnej odpowiedzi na to pytanie. Dziedziczenie trombofilii jest jednak sprawą bardzo skomplikowaną. Nie w każdym przypadku należy obawiać się, że skłonność do powikłań zatorowych zostania przekazana potomstwu. Na pewno jednak każda kobieta, u której stwierdzono trombofilię powinna przebadać swoje potomstwo, po to, aby zapobiec ewentualnym powikłaniom w przyszłości.

Czy trombofilia wrodzona jest wskazaniem do in vitro?

Wiele kobiet, u których diagnozowana jest trombofilia wpada w panikę. Panie obawiają się, że nigdy nie zostaną matkami. Jeżeli nie leczymy tej przypadłości i nie pozostajemy pod stałą kontrolą hematologa, faktycznie możemy mieć problem. Jeśli jednak przestrzegamy zaleceń lekarza oraz bierzemy przepisane przez niego leki w trakcie ciąży, mamy duże szanse na donoszenie ciąży i urodzenie zdrowego dziecka. Warto więc zaznaczyć, że trombofilia nie jest wskazaniem do in vitro.